Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на пътуващите книжни изложения

Снимка: stolica.bg

Книгите да достигнат до хората и хората – до книгите, това е мисията на всяко едно книжно изложение. Срещите между авторите и техните читатели обогатяват и осмислят работата на издателя. И макар балансът между средствата за издаването на една книга и икономическото състояние на читателите да е трудно постижим и най-често да е за сметка именно на издателите, те не се отказват от идеята да бъдат мост между думите и обличането им в книжно тяло.

В седмицата на "Алея на книгата" в София и в Нощта на литературата, в която България посрещна 11-ото издание на европейската инициатива с откъси от 21 европейски заглавия в рекорден брой населени места у нас, в ефира на програма "Христо Ботев" беше повдигнат въпросът за съдбата на пътуващите книжни изложения.

Какво се случва с тях и в тях? Пред какви възможности и препятствия са изправени издателите? Какво достига до читателите и какъв е пътят на книгата – от идеята, през печата и издаването ѝ, до ръцете на тези, които откриват посланието между страниците ѝ? Защо книгата отстъпва място в политическите приоритетите и какво е нужно, за да може тя да си проправи път обратно там? И защо трябва да се инвестира в грамотността сега, за да има възвращаемост във всеки един аспект за в бъдеще?

"Алеята на книгата", която стана повод за всички тези питания, е доказан начин за повишаване на нивата на четене. Сега тя се провежда в София и ще диша в столицата до 11 септември. Неин организатор е Асоциация "Българска книга". Асоциацията се бори ДДС-то върху книгите да бъде с намалена ставка и да няма данък върху грамотността и четенето, да има Закон за книгата, който да подпомага цялата книжна екосистема, като включва в себе си и книжарниците, и библиотеките, тъй като те са повече от значими за живота на книгите. Бори се и за създаването на стратегия, която да насърчава четенето, да развива литературата и да подкрепя издателската дейност.

Българската книга е един от най-добрите посланици на нашата култура по света. Затова и въпросът за съдбата на изложенията, чрез които тя достига до хората, е от особена важност.

Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга", говори за това в звуковия файл. В него можете да чуете още Невена Дишлиева-Кръстева и Гергана Георгиева, които разказват за издателската си дейност. Както и да разберете как премина "Книжната Аполония", провела се в рамките на 38-ите Празници на изкуствата в Созопол.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59

Неда Спасова: Не съм "скрита лимонка"

Спектакълът "Скрити лимонки" на австралийската Джоана Мъри-Смит е най-новото заглавие в репертоара на Театър " София ". Представлението се играе на открита сцена Театър "Сълза и смях" . Режисьор е Николай Поляков, който поставя текста за първи път на българска сцена. "Скрити лимонки" са шест истории. Обединява ги формално, видимо и..

публикувано на 22.04.24 в 16:35

"Граф Монте Кристо" на театрална сцена

Любимият ни роман "Граф Монте Кристо" от Александър Дюма оживява на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев". През 1846 г. светът за първи път има възможност да прочете в цялост един от най-великите романи в историята на литературата. Класиката се поставя за първи път на българската театрална сцена под драматургията на Юрий Дачев и под режисурата..

публикувано на 22.04.24 в 16:17
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за геометричната прогресия любов

Една ефирна приказка създава за слушателите Terra Култура в  разговора с участието на актьора и режисьор Момчил Карамитев и младата композиторка Михаела /Мишел/ Колева. Денят за Момчил започва с един забравен телефон, след което преминава през проблем с автомобила и… Синът на Апостол Карамитев не успява да стигне до студиото. Включва се в ефир..

обновено на 22.04.24 в 14:28