Книгите да достигнат до хората и хората – до книгите, това е мисията на всяко едно книжно изложение. Срещите между авторите и техните читатели обогатяват и осмислят работата на издателя. И макар балансът между средствата за издаването на една книга и икономическото състояние на читателите да е трудно постижим и най-често да е за сметка именно на издателите, те не се отказват от идеята да бъдат мост между думите и обличането им в книжно тяло.
В седмицата на "Алея на книгата" в София и в Нощта на литературата, в която България посрещна 11-ото издание на европейската инициатива с откъси от 21 европейски заглавия в рекорден брой населени места у нас, в ефира на програма "Христо Ботев" беше повдигнат въпросът за съдбата на пътуващите книжни изложения.
Какво се случва с тях и в тях? Пред какви възможности и препятствия са изправени издателите? Какво достига до читателите и какъв е пътят на книгата – от идеята, през печата и издаването ѝ, до ръцете на тези, които откриват посланието между страниците ѝ? Защо книгата отстъпва място в политическите приоритетите и какво е нужно, за да може тя да си проправи път обратно там? И защо трябва да се инвестира в грамотността сега, за да има възвращаемост във всеки един аспект за в бъдеще?
"Алеята на книгата", която стана повод за всички тези питания, е доказан начин за повишаване на нивата на четене. Сега тя се провежда в София и ще диша в столицата до 11 септември. Неин организатор е Асоциация "Българска книга". Асоциацията се бори ДДС-то върху книгите да бъде с намалена ставка и да няма данък върху грамотността и четенето, да има Закон за книгата, който да подпомага цялата книжна екосистема, като включва в себе си и книжарниците, и библиотеките, тъй като те са повече от значими за живота на книгите. Бори се и за създаването на стратегия, която да насърчава четенето, да развива литературата и да подкрепя издателската дейност.
Българската книга е един от най-добрите посланици на нашата култура по света. Затова и въпросът за съдбата на изложенията, чрез които тя достига до хората, е от особена важност.
Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга", говори за това в звуковия файл. В него можете да чуете още Невена Дишлиева-Кръстева и Гергана Георгиева, които разказват за издателската си дейност. Както и да разберете как премина "Книжната Аполония", провела се в рамките на 38-ите Празници на изкуствата в Созопол.
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg