Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всички са свободни" на Михаил Зигар – поглед в предисторията на диктатурата

Снимка: @janet45publishing

Михаил Зигар"Всички са свободни" е името на книгата на руския журналист Михаил Зигар, който в момента живее в емиграция. В нея Зигар събира спомените на политици, бизнесмени и журналисти, станали свидетели (но и участници) в събитията предшествали втория мандат на Елцин. През разногласния и сам противоречащ си разказ "Всички са свободни" показва как диктатурата се ражда в размитите граници между фамилиарността и добрите намерения и къде са корените на днешната политическа ситуация в Русия.

С думите "Всички са свободни" Борис Елцин закрива работните срещи покрай кампанията преди втория си президентски мандат. Действието се развива в 1996 г. Кремъл е кошер от интереси, намерения, идеологии и връзки. Популярността на първия президент на Руската федерация потъва в хаоса на приватизацията и овладяването на държавата от едрия бизнес. И макар на пръв поглед да изглежда, че всички са свободни и демокрацията най-накрая е дошла, всяко от действащите лица се оказва обвързано с бизнес, роднински или приятелски отношения, с лоялности и предразсъдъци, които ги заставят да действат по сякаш предварително начертан сценарий. "Може да се каже, че това е Русия една секунда преди Путин" – казва самият Зигар.

В "Какво се случва" книгата и времената, които описва тя, коментира Красимир Лозанов, издател и познавач на руската действителност.

Чуйте интервюто с Красимир Лозанов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05