Независимо колко необятно и недостижимо е едно място, ако направим крачка към него и пожелаем да го изследваме, то лека-полека ще започне да разкрива своите тайни пред нас. Необятността не е нищо повече от възможност, а ние сме малките хора, достойни за големи възможности. В това вярва 17-годишната Виктория Танева, която не би заменила Френската гимназия, в която учи, за нищо на света. Дори и за космоса, в който за момента лети само в книгите, филмите и мечтите си.
Преди да се заплени от мистерията му, Виктория попада в дълбините на киното. То я провокира да си зададе първия въпрос за Вселената, който води след себе си купища такива. Така започва и магията на познанието. Тя осъзнава, че колкото повече чете и учи, толкова повече разбира колко не знае, и това я впечатлява и привлича.
За Виктория космосът е процес, който се развива не само информативно, но и исторически. Той разказва за развитието на човечеството, което не се уморява да търси и намира. Също като нея.
Именно това търсене я води и до тазгодишното издание на научния фестивал "Ало, Космос! Говори България!", който отново даде възможност на децата, чиито мечти се простират чак до космоса, да задават въпроси към НАСА за бъдещето на човечеството отвъд Земята. В рамките на ден Виктория става доброволец, който влиза в ролята на лидер на личните асистенти и намира не само познанието, от което има нужда, но и съмишленици – хора, посветени на науката, с които се учи на екипна работа. Това е ново предизвикателство за 17-годишното момиче. От работата си по фестивала тя разбира, че екипността е еквивалент на сплотеност и носи отговорност, не по-малка от тази на лидера.
Според Виктория човек няма как да стане лидер, ако не знае какво означава да бъде воден. Само когато сме готови да поемем нужната отговорност и имаме и необходимите знания, можем да бъдем подготвени да водим хора, които ни вярват и в които ние вярваме. Всеки един ден имаме шанса да се усъвършенстваме, затова, за да можем да полетим в космоса, първо трябва да повярваме в себе си тук, на Земята.
Виктория Танева достига до тези изводи благодарение и на срещата си с американската астронавтка Анна Фишър – първата майка, отишла в космоса. Фишър гостува, макар и дистанционно, във второто издание на "Ало, Космос! Говори България!", организирано от българския "Атлантически клуб", и сподели своя опит с любопитните деца, взели участие във фестивала.
Човек трябва да вярва в себе си, а мечтите му са тези, които ще го напътстват в живота, смята Виктория. За нея полетът в необятността на космоса би могъл да бъде реализирана мечта. Тя не спира да му се обажда и е сигурна, че макар професията ѝ, която тепърва ще упражнява, да не бъде изцяло свързана с космоса, има ли възможност да достигне до него – ще се възползва.
България също иска да се обади на космоса отново, мотивацията да се организира трето издание на фестивала е много голяма, твърди 17-годишната ученичка във Френската гимназия. Тя е на мнение, че страната ни има голямо участие в космоса, макар и често то да остава скрито за голяма част от нас. Интерес към космическото пространство има, просто не е достатъчно провокиран. Фестивали като "Ало, Космос!" обаче могат да променят това.
Вървим към прогрес и всеки изминал ден наблюдаваме такъв. А и ако успеем да опознаем себе си като малък космос, защо да не опознаем и по-големия?!
Целия разговор с Виктория Танева чуйте в звуковия файл.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg