“Всеки човек трябва да се чувства независим, това е един от най-хубавите ни и светли празници. България има ориста да попада в исторически и геополитически план на едно много особено място, което е доста проветриво – ние сме на кръстопът. Тук са се преплитали много интереси в продължение на много векове. Винаги съм казвал, че Балканите са най-уникалното място на света“, казва в ефира на “Нашият ден“ Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев", и подчертава:
“Когато човек се чувства духовно здрав, той е независим да прави това, което смята за добре. Пожелавам на всички да сбъдват мечтите си!“
Началото…
“Непрекъснато в ранното ми детство звучеше музика. Цялото ми семейство – още баба ми, дядо ми – пееха или свиреха на някакъв инструмент. Това не е било толкова решение, колкото някаква подсъзнателна реакция или ориентиране в тази посока“, казва в интервю за БНР Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев", и допълва:
“Когато израстваш в среда, в която се музицира непрекъснато, малко или много ставаш част от нея. Истинското решение дойде доста по-късно, когато пожелах да уча в Музикалното училище в Широка Лъка.
Решението ми да свиря на гъдулка не беше много осъзнато. Просто много ми харесваше този инструмент – звукът и чувствеността, която излъчва. С течение на времето осъзнах, че не ми е достатъчно само да свиря. Интересите ми се разшириха и започна да звучи музика в главата ми, която беше доста по-богата от солов инструмент. Тогава започнаха и първите ми композиционни опити.“
Наградите
“Винаги е много приятно, когато получиш награда. Не се стремя към наградите, аз и колективът, с изключение на случаите, в които се явяваме на конкурс“, посочва още той.
Как се запазва пламъкът?
“Често нещата са доста по-прозаични. Има една поговорка – “Апетитът идва с яденето“. Комплексно изживяване е. Това е призвание, което води до вътрешно задължение и потребност това да продължава. Мотивацията на всички, участващи в този състав, не е чисто професионална или финансова. Ако не е тази любов и усещането за призвание и за мисия, нещата не могат да се случват насила“, споделя още Андреев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg