“Всеки човек трябва да се чувства независим, това е един от най-хубавите ни и светли празници. България има ориста да попада в исторически и геополитически план на едно много особено място, което е доста проветриво – ние сме на кръстопът. Тук са се преплитали много интереси в продължение на много векове. Винаги съм казвал, че Балканите са най-уникалното място на света“, казва в ефира на “Нашият ден“ Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев", и подчертава:
“Когато човек се чувства духовно здрав, той е независим да прави това, което смята за добре. Пожелавам на всички да сбъдват мечтите си!“
Началото…
“Непрекъснато в ранното ми детство звучеше музика. Цялото ми семейство – още баба ми, дядо ми – пееха или свиреха на някакъв инструмент. Това не е било толкова решение, колкото някаква подсъзнателна реакция или ориентиране в тази посока“, казва в интервю за БНР Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев", и допълва:
“Когато израстваш в среда, в която се музицира непрекъснато, малко или много ставаш част от нея. Истинското решение дойде доста по-късно, когато пожелах да уча в Музикалното училище в Широка Лъка.
Решението ми да свиря на гъдулка не беше много осъзнато. Просто много ми харесваше този инструмент – звукът и чувствеността, която излъчва. С течение на времето осъзнах, че не ми е достатъчно само да свиря. Интересите ми се разшириха и започна да звучи музика в главата ми, която беше доста по-богата от солов инструмент. Тогава започнаха и първите ми композиционни опити.“
Наградите
“Винаги е много приятно, когато получиш награда. Не се стремя към наградите, аз и колективът, с изключение на случаите, в които се явяваме на конкурс“, посочва още той.
Как се запазва пламъкът?
“Често нещата са доста по-прозаични. Има една поговорка – “Апетитът идва с яденето“. Комплексно изживяване е. Това е призвание, което води до вътрешно задължение и потребност това да продължава. Мотивацията на всички, участващи в този състав, не е чисто професионална или финансова. Ако не е тази любов и усещането за призвание и за мисия, нещата не могат да се случват насила“, споделя още Андреев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg