Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камерният фестивал "Мотив" в подкрепа на български музиканти

Публиката ще гласува за кауза в помощ на родните ни изпълнители

Снимка: @ModoBulgaria

Фестивалът "Мотив" е естествено продължение на поредицата за камерна музика "Мотив", която спечели сърцата на публиката с виртуозните изпълнители от световна величина преди пандемията.

"Мотив" се завръща с нови вълнуващи концерти в три последователни вечери тази есен от 30 септември до 2 октомври от 19.30 ч. в София.

Публиката ще участва активно в избора на благотворителна кауза, която ще обедини събраните средства след фестивала за подкрепа на талантливи български музиканти.

Венета Нейнска (вляво) и Невена Праматарова
Фонд "Здраве" за музиканти с професионални проблеми в напреднала възраст,
стипендия за млад български музикант до 18 години, обучение по артистичен мениджмънт, както и закупуване на инструмент за млад български музикант са част от идеите, които екипът на "Мотив" предлага да бъдат подкрепени.

Почитателите на камерната музика ще могат да се включат и с други предложения за кауза в помощ на българските музиканти.


Програмата на фестивала включва:

30.09 (петък)от 19.30 ч.: Венета Нейнска (пиано) с есенцията от задълбочено проучване за големия български композитор-архитект Димитър Ненов (1902-1953), прожекция на музикално-документалния филм "Димитър Ненов и измеренията на изяществото", създаден от Венета Нейнска в партньорство с видеопродуцента Ясен Харалампиев, както и шедьоври за пиано от Ненев, Лист и Шопен.

1.10 (събота) от 19.30 ч.: Акапелната група Spectrum Vocal Band - В Световния ден на музиката и месец преди 10-та си годишнина, групата ще представи своето акапелно вокално изкуство, смесвайки джаз, поп, и етно мотиви. Spectrum е букет от брилянтни гласове на изключително талантливите: Боряна Йорданова (сопран), Весела Морова (алт), Даниел Николов (тенор), Янко Янков (баритон), Константин Бейков (бас).

2.10 (неделя) от 19.30 ч.: Дуото Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело) ще ни въведе в света на Паганини, Й.С. Бах, Лигети, Мартину и Равел.В своето развитие през годините, младите музиканти се доказват и утвърждават като едни от най-изявените солисти – представители на българската струнна школа, лауреати на многобройни национални и международни конкурси.

Повече информация за събитието може да откриете тук.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25