Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Златна роза" 2022: А ти кога за последно ходи на кино?!

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Културата – това е правилото, изкуството – това е изключението в нея", казва революционният френски режисьор Жан-Люк Годар, който трансформира света на киното. И точно към това изключение се стремят всички, които обичат филмите – киното да бъде възприемано преди всичко като изкуство, което отглежда вкус и отношение. Създателите на българско кино и всички, отдали себе си на него, не правят изключение.

Как обаче се образова публика в любов към киното и желание за размисъл над това, което то прокарва като послания? И то млада публика, в която засее ли се усещането за живот на екрана, който дълго битува у човека и след финалните надписи на един филм – остава завинаги. Как се привлича същата тази публика обратно в киносалона във време на възход на конкурентната дигитална среда? Как хората, които живеят в непривилегиранованите части на страната ни, могат да разберат за какво говори Бертолучи, когато казва "да влезем в залата и да сънуваме един и същи сън заедно"? Защо е важно да се размишлява над тези въпроси, да се търсят добрите примери и възможността за тяхното прилагане и у нас?

Юбилейното 40-о издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" повдигна и тази тема. Освен наситената с емоционални филми конкурсна и съпътстваща кинопрограма, множеството срещи с екипи, от които за пореден път се затвърди тенденцията, че именно така се привлича и задържа любопитството на зрителите към даден филм и изложбата на незабравимите, фестивалът организира и отворени дискусии, които обговарят състоянието, развитието и бъдещето на киното у нас. Една от тези дискусии беше организирана от "Творческа Европа МЕДИА" – България и целеше да говори за киното днес, а именно – за предизвикателствата, пред които е изправен традиционният кинопоказ, за начините, по които киното може да достигне до нови публики, да ги образова и да създаде практика на гледане у тях, най-вече у младите, и за нуждата от изграждане на една добре формулирана политика в тази посока.

В рамките на дискусията бяха представени успешните практики, подкрепени от програма "Творческа Европа МЕДИА". В частност беше споделен опитът на бюрата на програмата, която подкрепя европейското кино от 1991 година, у нас и на Балканите. Участие взеха и представители от Хърватия, Гърция и Северна Македония.

Дискусията даде повод за разговор и в ефира на "Какво се случва", където директорът на бюрото на "Творческа Европа МЕДИА" в България Камен Балкански, програмният директор на Дома на киното в София Христо Христозов и Ралица Асенова, съосновател на сдружение "Арте Урбана Колектив" и координатор на CinEd – Европейско кинообразование за деца и младежи, се запитаха кога за последно всеки от нас е ходил на кино.

Чуйте разговора в звуковия файл и ако имате желание – задайте този въпрос и на себе си.

Снимка – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28