Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира Вечер на музиката и поезията на 4 октомври от 18,30 часа в Литературен клуб "Перото" на Националния дворец на културата. Поводът е Световният ден на музиката и Националният ден на поезията, който се отбелязва на 1 октомври, както беше през всички предишни години. Причините са ясни, това са изборите, твърдят организаторите. Водещи са Силвия Чолева и Бойко Ламбовски. Музиката е в ръцете на музикантите от Биг бенда на БНР.
Журналистката Силвия Чолева, поетеса и една от организаторките на събитието, разказва в "Нашият ден" защо е избрала за отправна точка творчеството на поетесата Екатерина Йосифова.
"Поезията е нещо, което успява – както и литературата, както и музиката – да ни детоксикира. Вади ни от бита и от тези конкретни неща, които ни заобикалят, за да знаем постоянно, че у нас има дух, че ние не сме само материални същества.
Идеята е жени поетеси да бъдат тази вечер "на сцената“. Това са съвременни български поетеси. Старах се, те да бъдат от различна възрастова група. Хора, започнали по-отдавна своя творчески път, и съвсем млади хора, които по някакъв начин са свързани с поезията на Екатерина Йосифова", посочва Силвия Чолева.
Литературата е част от живота и в нея се отразяват много неща. Има едно стихотворение на Екатерина Йосифова, което се казва "Потребност от поезия“, където четем:
"Заради живеенето, заради безвластието, заради движението със всякакви посоки, заради истинността, по-голяма от истините.“
Стихове ще четат Мила Миндова, Кристин Димитрова, Миглена Николчина, Аксиния Михайлова, Боряна Кацарска, Белослава Димитрова. Съвсем младите Габриела Манова и Преслава Виденова, Мирела Иванова, Ана Цанкова, Мариана Георгиева.
"Една друга наша поетеса си отиде, която е много важна за българската литература, това е Рада Панчовска. Тя винаги е стояла в тишина и не беше от шумните хора. Ето какво пише Иван Теофилов за нея: "Тя е един, в най-добрия смисъл, литературен отшелник и дълбоко вкоренен в творчеството си. Литературните шумотевици не я занимават, светските привички са ѝ чужди. Няма да я видите и на телевизионни екран да говори разточително, елитарно и сложно и да изтъква своята значимост. При това не страни от средите и редовно посещава литературните събития, но винаги с едно незабележимо присъствие, което ѝ дава възможност да наблюдава, вместо сама да бъде наблюдавана", казва Силвия Чолева.
Целия разговор със Силвия Чолева можете да чуете в звуковия файл.
В "Артефир" Силвия Чолева споделя още: "Предложих един дълъг списък с авторки. Трябва да се каже, че тази година поводът не е приятен, но все пак е важно да се покаже жест към паметта на Екатерина Йосифова. Само жени ще четат както свои, така и на Екатерина Йосифова стихотворения.
Този празник на поезията и музиката е повод да се чуе поезията, да се чуе определена музика. Поезията и музиката винаги са били свързани още от самото си зараждане и ми се струва, че тази комбинация е прекрасна, допълва Силвия Чолева.
"Напоследък поезията се превръща в бегли маркирания в социалните мрежи. Стойностната поезия е далеч от това. По начало социалната мрежа не може да даде задълбочена информация, така че аз лично винаги препоръчвам на хората да търсят книгите“, казва Силвия Чолева.
"Ще бъдат представени поетеси, които творят в съвремието ни, които са с утвърдени имена и пишат по различен начин. Поезията у нас често пъти залита в някаква мода. И виждаш едни стихотворения, които много си приличат, защото сега се пише по този начин. Това за малка литература, като нашата, е доста вредно", твърди Силвия Чолева.
Свои стихове ще представят Ана Цанкова, Аксиния Михайлова, Боряна Кацарска, Белослава Димитрова, Габриела Манова, Преслава Виденова, Мирела Иванова, Мариана Георгиева, Мила Миндова, Кристин Димитрова, Миглена Николчина и др.
Ето едно стихотворение на Екатерина Йосифова:
"Нови стръкчета под снега,
всеки режим заслужава бунт“.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg