Седмицата, в която бяха раздадени Нобеловите награди, приключва със Софийския фестивал на науката.
Той ще се проведе на 8 и 9 октомври (събота и неделя) в София тех парк.
Новост от тази година е, че Фестивалът на науката отива на училище – организаторите от фондация "Красива наука" залагат на формат, при който български учени посещават различни училища и запознават децата с работата си.
Училищната програма ще продължи през целия месец октомври, а през месец ноември Фестивалът ще гостува на Варна.
"Мисля, че в България вече е преодолян стереотипът за учения като беловлас старец с престилка, гледащ строго зад очилата или пък леко странен. Децата ще видят, че учените са млади, стари, жени, мъже, интересни личности, които отговарят на въпросите ти, или пък не. Защото науката не се притеснява да си признава, когато не знае нещо", казва Ивайло Славов, директор на управителния съвет на фондация "Красива наука".
В общата програма, както винаги има множество презентации, работилници, научно шоу, изложбени пространства и демонстрационни щандове.
Фокусът на фестивала тази година е върху българските учени. Едно от централните събития, "Научната карта на България" представя тъй. нар. Национална пътна карта за научно-изследователска инфраструктура. А на следващия ден е "От любопитството към откритията", в което публиката се среща с шест лица на българската наука от различни поколения: двама ученици, носители на медали и отличия от олимпиади, двама млади учени, носители на награда "Питагор" и двама утвърдени учени, удостоени с награда "Питагор".
Разбира се, както винаги, ще има международно участие и презентации по най-различни теми от лично здраве до нанотехнологии и от изследване на Марс до нови методи за компостиране. Цялата програма можете да разгледате на сайта на фондацията.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg