Преплитане на история, фантастика и популярни трендове прави авторът Петър Голийски в новата си книга – "Елизабет и тронът на медния град". Книгата е продължение на историята за Бети от първата част на романа – "Елизабет и тайната на живота вода", където се преплитат българският фолклор, легенди и митове с фентъзи елементи.
Едно съвсем обикновено момиченце, което обича да ходи на кино, да ѝ купуват несесери в крещящи цветове и ненужни скрънчита и мечтае да има YuoTube канал. Само дето преди три месеца Бети се бе върнала от пътешествие във Вълшебната страна, където бе успяла да открие Живата вода и да помогне на болната си майка с нея. Лошото е, че никой не ѝ вярва. Е, не точно никой. Като разказва за приключенията си на вуйчо си, той я води в Народната библиотека, от където да вземат ръкописа на Константин. Той разказва историята на Ибрис и Изидор Франка, на Медния град и една надвиснала беда. Не щеш ли, Елизабет отново се озовава във Вълшебната страна с нова мисия – да помогне на арварите, като задейства защитата на Медния храм. Очакват я приключения, змейове и един добър приятел, разказва авторът на книгата Петър Голийски:
"Елизабет от книгата има реален първообраз, дете на моя близка приятелка. Взех решение да пиша книги, в които тя е главният първообраз. А нейният вуйчо, който отива в Библиотеката с нея в самия сюжет, съм аз самия. В този ръкопис на Константин се разказва една неизвестна за историците версия за вярванията на богомилите, които се оказва, че са последователи и поклонници на главния отрицателен герой – Ирбис. Идеята за медния град идва от два източника. В първата книга имам много заемки от българския фолклор и от кавказкия. Акцентирах в употреба на мотиви и тяхната адаптация. Сега използвам и текстове от средновековни писмени източници. Идеята за Медния град идва от един византийски разказ от 9-ти век."
Героинята Елизабет авторът описва като едно ангелче дяволче, герой, който носи духа на децата днес, успява да се прикове към историята и да бъде в крак с времето. Друг централен обра в книгата е вуйчото на Елизабет, който се явява като нейн просветител. Ръкописът на Константин и посещението на Националната библиотека отключват действието към втората част. Интересни са приключенията на Бети и Боян в астрономическата кула и в дома на инженера. Боян е спътник и водач на Бети. Елизабет е градско дете. А Боян е раснал на открито, цял живот е бил в движение и е изключително полезен в пътешествията.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg