Дарителската култура в България е крехка, понякога дори подозрителна, включително заради натрупани лоши примери през годините. Преди близо два месеца стартира нова дарителска платформа, която подкрепя нуждаещите се.
Новата дарителска платформа се нарича Подкрепи.бг и представлява общност от специалисти в областта на програмирането, правото, маркетинга, дизайна, медицината, финансите, социалното предприемачество и др. Създателите на тази платформа са намерили механизми, по които да одобряват и да проследяват кампаниите си, и всички тези хора застават с лицата си и не вземат комисионна от даренията, които се събират. В началото на 2021 г. регистрират Сдружение с нестопанска цел "Подкрепи БГ", със седалище в гр. София.
"Най-впечатляващото за мен в този проект е, че хора, които не се познават, и по време на пандемията, дори не се видяхме на живо. Буквално онлайн всичко се случва и вдигнахме нещо, което беше сериозен обществен казус", споделя в "Нашият ден" Георги Иванов, който е член на сдружението.
Два са основните принципа, по които платформата избира настоящите кампании. Първият е техните организатори да са доказали се през годините и в момента да са активно работещи. Вторият е дейността им да е свързана с важни за обществото ни теми. Защото нашето желание е не само да предоставим платформа, на която хората в нужда да качват кампаниите си, а и да привлечем вниманието на обществото към тези теми."Има много хора за жалост, които имат нужда от дарения. Държавата не може да помогне на всички. Казусът беше, че се хвърля едно петно върху цялата дарителска култура, която и без това е много крехка. Целта ни с този проект е не да направим най-успешната дарителска кампания, а да върнем доверието на хората в дарителството", допълва Георги Иванов.
Целия разговор с Георги Иванов можете да чуете в звуковия файл.
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg