Галерия "Милениум" представя ретроспективна изложба живопис с избрани творби на Петър Пиронков. Експозицията "Духовно пространство" включва над 50 творби, заредени със силни и впечатляващи духовни послания. Някои от тях са представяни в различни европейски столици, а други са непоказвани досега. Ключовата идея на изложбата е да покаже, че "хората са тези, които правят духа и светлината, че хората са тези, които надмогнаха материята". В изложбата присъства класическата живопис, която е направена чрез маслени бои и велатури. Основните колористични акценти са червено, синьо, зелено, жълто и бяло, споделя художникът Петър Пиронков:
"Сътворението в най-чистата му форма. Символът на рибата като Бог е при мен, жената, кръста, лодката, при мен сюжетът е сведен до символика, която обаче задължително е с променено съдържание и тогава се получава живописта. Картината е остатъчния процес от духовния процес, наречен изкуство. Съдържанието на живописта и аз не мога да си обясня как става, защото внушението на тона е нещо велико. Моите картини и на тъмно да ги видите ще разпознаете, че това съм аз. Мен ме интересува светлината във Вселената, вътре в художника. В разговора се ражда истината. Критиката е много важно нещо."
Специфичното и особеното в изкуството на Петър Пиронков е, че неговата живопис не действа камерно, а широко мащабно, преодолявайки всевъзможни ограничения, бариери и формални стандарти. Сюжетите са монументални, творбите му са по-големи и заемат по-голяма част от пространството (преобладаващите размери са 100 х 100 см, както и 200 х 140 см. "Много е важен естетическият и емоционален мост между сюжета и размера. Когато това е налице, самата творба въздейства по необикновен начин и пробужда необикновени чувства. Между материята и духа се крепи цялото изкуство", споделя художникът Петър Пиронков. Цялата изложба на артиста е като верига: всяка картина има сходство с предишната и е изконно свързана със следващата, което е и неизменна част от творческия процес и недвусмислено говори за приемственост и надграждане, динамика и здравословно отклонение.
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg