То е като да имаш сурово яйце – ако го притиснеш по-силно, ще се счупи, ако го топлиш и закриляш, пиленцето, което е вътре, само ще пробие черупката и ще излезе. Така психотерапевтката Мила Цалова образно представя ролята на възрастните в мотивирането на младия човек да се потруди за бъдещето си. Тя води занимания по мотивация и самопомощ към една от школите за подготовка на шестокласници и седмокласници за заветното Национално външно оценяване след 7 клас.
С необходимостта от мотивация се сблъсква всеки родител или преподавател на подрастващи. От една страна бунтът към външните принуди и засиленият интерес към общуването с връстници и пребиваването във виртуалното са естествени за възрастта. Към това трябва да добавим анахронизма на учебните програми и абсурдното настояване децата да усвояват "знания", които не само не отговарят на потребностите и интересите им, но и изкривяват изобщо отношението им към ученето и конкретните учебни дисциплини. Понякога зад нежеланието да учат и да се представят добре на изпитите може да се крият определени притеснения или страхове, уточнява Цалова.
Повече за нелеката задача на родителите да мотивират израстващите си деца да учат чуйте в разговора с психотерапевтката в рубриката "Всичко за образованието".
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg