Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да мотивираме тийнейджърите да учат

Снимка: БГНЕС

То е като да имаш сурово яйце – ако го притиснеш по-силно, ще се счупи, ако го топлиш и закриляш, пиленцето, което е вътре, само ще пробие черупката и ще излезе. Така психотерапевтката Мила Цалова образно представя ролята на възрастните в мотивирането на младия човек да се потруди за бъдещето си. Тя води занимания по мотивация и самопомощ към една от школите за подготовка на шестокласници и седмокласници за заветното Национално външно оценяване след 7 клас.

С необходимостта от мотивация се сблъсква всеки родител или преподавател на подрастващи. От една страна бунтът към външните принуди и засиленият интерес към общуването с връстници и пребиваването във виртуалното са естествени за възрастта. Към това трябва да добавим анахронизма на учебните програми и абсурдното настояване децата да усвояват "знания", които не само не отговарят на потребностите и интересите им, но и изкривяват изобщо отношението им към ученето и конкретните учебни дисциплини. Понякога зад нежеланието да учат и да се представят добре на изпитите може да се крият определени притеснения или страхове, уточнява Цалова.

Повече за нелеката задача на родителите да мотивират израстващите си деца да учат чуйте в разговора с психотерапевтката в рубриката "Всичко за образованието".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15