"Човечеството е първата стъпка, но не и последната крачка", убедено казват транс-оптимистите, т.е. хората, вярващи, че човекът е система, която може безкрайно да се усъвършенства с помощта на изкуствения интелект. Науката за данните вече променя света, който познаваме. Променя начина, по който ще се лекуваме, движим и общуваме.
В близко бъдеще се очаква ИИ да автоматизира редица индустрии и да измести човека. В същото време ще създаде и нови работни места в променения пейзаж на отношенията човек машина.
Всички тези промени изследва Театърът на чудесата, чието второ издание предстои в дните от 27 до 30 октомври.
Фестивалът се организира от "Арте Урбана Колектив", в партньорство с Ratio и Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" и с подкрепата на програма "Творческа Европа" и Национален фонд "Култура". Фестивалът е част от проекта CURIOUS.
Сред акцентите в програмата са медицината на бъдещето, отношенията ни с роботите, отровите от древността до днес и вълнуващия свят на картите. Предвидени са работилници, практически семинар по създаване на истории и комуникация на науката, както и представяне на персонализираните спектакли на бъдещето.
Чуйте един от организаторите на програмата Димитър Узунов, който разказва за акцентите в програмата на тазгодишното издание на Театър на чудесата.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg