В "Нашият ден“ актрисата Лидия Вълкова разказва спомени за филма "Сбогом, приятели", в който тя изиграва ролята на учителката по география. Филмовата лента е реализирана през 1970 г. от режисьора Борислав Шаралиев по сценарий на Атанас Ценев, а оператор е Атанас Тасев. Музиката във филма е композирана от Васил Казанджиев.
"Не мога да разбера какво непознато има в това, че едни хора завършват училище и се втурват да живеят живота, който ги очаква. Най-обикновена история", твърди Лидия Вълкова.
Филмът, изобличава рутината и тесногръдието на образователната система в епохата на социализма. Отношенията между възпитатели и възпитавани се разглеждат през призмата на нравствеността.
"Един изключителен актьорски състав от много талантливи хора, от които от учителския състав на филма, защото това е основата на филма, останах само аз“, припомня актрисата.
Филмът се радва на огромен интерес и през 1970 г. е отличен с наградата "Златната роза". Актрисата Лидия Вълкова си спомня за първата прожекция, след която възторжената публика обсипва актьорския състав с думи на благодарност.
Животът на Лидия Вълкова преминава през киното, театъра, дублажа на сериали и филми, както и безкрайно дълги години, прекарани в Българското национално радио. Най-любимият ангажимент на актрисата е бил в радиотеатъра, защото там няма губене на време или закъсняване. Спомня си как години наред прескачала от едно студио в друго. Твърди, че не е амбициозна и припомня фразата, че "най-сигурният начин да загубиш е да се напънеш да победиш“.
Посланието
Актрисата живее като всички хора, които са пенсионери. Споделя, че изкрещява всичко вкъщи пред телевизора и че "търпимостта ѝ към тези политици е стигнала нулата“. Надява се, че някой някога ще разбере, че една нация без култура е загубена, и че трябва да бъде направено всичко възможно културата да се поддържа.
Целия разговор с актрисата Лидия Вълкова можете да чуете в звуковия файл.
Лидия Вълкова е родена в град Берковица. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Сърчаджиев и Методи Андонов през 1960 г. Играе в различни периоди в трупите на Старозагорския, Пловдивския и театър "София". Някои от най-известните ѝ роли са Луис в "Добрата стара Англия", Цена в "Змейова сватба" и Мери в "Жени с минало". Тя една от създателите на Малък градски театър "Зад канала". Актрисата участва в радио театъра на БНР и в поредиците записи на художествени произведения на театър "Пан". Те включват "Маугли", "Книга за джунглата", "Пепеляшка" и "Пинокио".
Лидия Вълкова активно се занимава с озвучаване на реклами, филми и сериали още от 60-те години. По-известни заглавия с нейно участие са "Арабела" ,"Шогун", "Досиетата Х", "Анатомита на Грей", "Живите мъртви", "Щастливо разведени" и др.
Снимки – @Българско киноСрещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg