Школата за архитектурно-строителна реставрации в Брацигово е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство. След проведения форум през 2021 г. в Брацигово, Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово и Камара на строителите в България, бе подписан меморандум за сътрудничество. Двете браншови организации в партньорство с Община Брацигово работят в посока на създаване на образователен център за архитектурно строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема в "Нашият ден", коментира общинският съветник арх. Младен Китов.
"Основното, което трябва да се направи е да се придобият практически умения от всички специалисти. Теоретичната част е задължителна, но ако няма практически обучения няма как хората да придобият тези умения и да се получават добри реализации на реставрацията. Брацигово разполага с богато недвижимо културно наследство от целия диапазон – археологически паметници, сгради, като и традиционни техники за строителство и традиционни занаяти. Разполага с музей и читалище, което може да се ползва като център за осъществяване на конференции. Необходимо е да се възроди училището за традиционни техники. Основната цел е да бъде създадена национална школа по архитектурна и строителна реставрация за подготовка на кадри в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема", обясни архитект Китов.
За старата брациговска архитектураСдружение "Наследство - Брацигово" си поставя да цел да работи за възстановяването на уменията за работа със стари техники и технологии като по този начин да подпомага формирането на Образователен център за архитектурна и строителна реставрация в град Брацигово.
През тази година се проведоха две практически работилници се съсредоточиха върху две основни задачи. За изработването на каменни корнизи, които да попълнят липсващите участъци от стрехата на Маазата , както и обучение в техниките за приготвяне и работа с т.нар. "горещ хоросан“ като с приготвените разтвори възстановиха фигурите на част от стените в къщата, допълва арх. Младен Китов.
Целия разговор с Младен Китов ще чуете в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg