Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Ще се възроди ли школата за реставратори в Брацигово?

Снимка: @Starinitednes

Школата за архитектурно-строителна реставрации в Брацигово е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство. След проведения форум през 2021 г. в Брацигово, Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово и Камара на строителите в България, бе подписан меморандум за сътрудничество. Двете браншови организации в партньорство с Община Брацигово работят в посока на създаване на образователен център за архитектурно строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема в "Нашият ден", коментира общинският съветник арх. Младен Китов.

"Основното, което трябва да се направи е да се придобият практически умения от всички специалисти. Теоретичната част е задължителна, но ако няма практически обучения няма как хората да придобият тези умения и да се получават добри реализации на реставрацията. Брацигово разполага с богато недвижимо културно наследство от целия диапазон – археологически паметници, сгради, като и традиционни техники за строителство и традиционни занаяти. Разполага с музей и читалище, което може да се ползва като център за осъществяване на конференции. Необходимо е да се възроди училището за традиционни техники. Основната цел е да бъде създадена национална школа по архитектурна и строителна реставрация за подготовка на кадри в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема", обясни архитект Китов.

За старата брациговска архитектура 

"Разкри се една стара сграда Каменната Мааза, защото беше скрита зад едни стари сгради. Ние сме много щастливи, защото успяхме върху нея да организираме целия процес на една реставрация и да направим едно генерално упражнение за това, което ще случва в този образователен център“, казва архитект Китов.
Каменна Мааза  - Брацигово

Сдружение "Наследство - Брацигово" си поставя да цел да работи за възстановяването на уменията за работа със стари техники и технологии като по този начин да подпомага формирането на Образователен център за архитектурна и строителна реставрация в град Брацигово. 

През тази година се проведоха две практически работилници се съсредоточиха върху две основни задачи. За изработването на каменни корнизи, които да попълнят липсващите участъци от стрехата на Маазата , както и обучение в техниките за приготвяне и работа с т.нар. "горещ хоросан“ като с приготвените разтвори възстановиха фигурите на част от стените в къщата, допълва арх. Младен Китов.

Целия разговор с Младен Китов ще чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46