Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят концепцията за линейния парк в София

| обновено на 14.11.22 в 15:55
Снимка: Зелен ринг София

На 15 ноември официално ще бъде представена концепцията за реализация на линейния парк в София. Изоставени и рядко използвани пространства в централни градски райони съществуват във всички големи градове. Запазването на съществуващи постройки и смяната на предназначението им е практика чрез която се опазва културното наследство и се пестят ресурси. Някои от многото примери за това са: Ню Йорк Хайлайн, Цюрих ИМ виадукт, Нардбантрасе Вупертал.

В София съществуват повече от 20 км изоставена жп инфраструктура, включително принадлежащи пространства, сгради и бивши гари. “Зелен ринг София“ е независим проект, целящ адаптирането на изоставени пространства и жп линии около центъра на София в нова инфраструктура, която да свърже градската среда.

Той представлява една отделена от трафика, свързана вело и пешеходна зона, която обединява парковете в града, централни и периферни квартали и много спортни и културни съоръжения. Може да бъде използван както за алтернативен вид транспорт, разходки, почивки и туризъм, така и като платформа за културни, спортни и образователни мероприятия.

Целта е да се обедини града и да се съживят изоставени градски пространства и занемарени квартали.


“Представлява едно трасе от 30 км, можем да си представим едно зелено околовръстно. По тези бивши железопътни трасета отдавна не върви влак и там е избуяла растителност и дървета. Те са се превърнали в едни прекрасни тихи места. Искаме да ги запазим и да използваме потенциала им“, казва в ефира на “Нашият ден“ Светослав Александров, съосновател на фондация “Зелена линия София“ и допълва.

“Представяме си го с алея за пешеходци и велосипедисти. Искаме да запазим жп линиите и те да са елемент от цялото. Да запазим паметта на това трасе и да разказваме историята на старите товарни железопътни линии, защото са били много интересен и хубав елемент от цялото“.

“Потенциалът на проекта е да свързва различните квартали. Това ще допринесе за тяхното обединяване и по някакъв начин ще обедини зелената система на града.  Минава и през изоставени индустриални зони, които имат огромен ресурс и биха могли да се развият в бъдеще, а в момента са неизползваеми и рядко се посещават от хората“, посочва още той и подчертава:

“Може би това ще е първият ринг в Европа. Има такъв в Атланта, в САЩ, има и проект в Париж в момента. Можем да се гордеем, че има нещо, с което София да дава пример на останалите градове“.

“Този проект е нещо изключително важно за хората в града. Установихме, че около 247 000  човека ще получат пешеходен достъп до трасето, за което си говорим днес. Има много хора, които в момента нямат връзка със зелената система на града и нямат пешеходен достъп до нея. Имаме и много паркове, които не са свързани по между си“, казва в ефира на “Нашият ден“, Станимира Николова, урбанист от екипа на общинско предприятие “Софияплан“.


Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: Зелен ринг София

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21