Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добре дошли в клуба или буквално преведените английски фразеологизми

Снимка: Rawpixel

Калкирането или буквалният превод на думи и съчетания е много старо явление. По този начин например книжовният старобългарски език попълва словника си с буквално преведени от гръцки думи и изрази, които днес дори не разпознаваме като привнесени. По принцип калките се забелязват много по-трудно от заемките, защото ползват познати и широко употребявани родни думи.

Английският език се налага като водещ в международните организации от средата на ХХ век. Политиката, икономиката, литературата и киното са сферите, в които английският и по-точно американският английски стават източник на фразеология. "Желязна завеса", "студена война", "лов на вещици", "гореща точка", "параграф 22", "отнесени от вихъра", "последният мохикан", "панаир на суетата", "вятърът на промяната", "шокова терапия", "сива икономика", "данъчен оазис, "стъпка по стъпка", "ефектът на доминото"…

В по-ново време развлекателната индустрия, увлечението по здравословен начин на живот, рекламата, модата са областите, в които се усеща силно влияние не само върху вкусовете и поведението, но и върху речта ни. Това не е беда дотогава, докато не престанем да разбираме какво ни казва говорещият уж български език или когато директно ни сюрпризира с английската фраза без дори да я превежда, па макар и буквално.

Непрофесионалните и некачествени преводи в многобройните сайтове и материали в интернет имат голям дял в прякото заемане на английски или буквално преведени английски фрази. Чуйте анализа на явлението на Яна Сивилова, гл.ас. в Софийския университет.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22