"О, щастливи дни" от Самюъл Бекет е най-новото заглавие в афиша на Театрална работилница "Сфумато". Постановката по пиесата на големия ирландски драматург е дело на проф. Маргарита Младенова.
"Сред галерията Бекетови клоуни – особено място заемат двамата "щастливци" – Уини и Уили.
Подобно вселенската душа от Чеховата "Чайка" Уини не знае "коя е и какво я чака", но е побрала "целия живот, целия живот, целия живот" и носи тежката му благословия като чудо, пред което е отговорна. Като препълнена скъпоценна чаша, от която не бива да се прахоса нито капка. Няма хленч, няма ропот.
Има надежда в скрития смисъл на това точно ти – да си жив. Защото "можеше да е вечния студ", да те няма.
През нейното храбро "винаги нещо остава" просветва великата жал на Бекет към анонимното човешко същество и удивлението му пред онова, което ни "помага да живеем с раните си". Въпреки всичко. Досега".
Маргарита Младенова
Ролите на Уини и Уили изпълняват актьорите Светлана Янчева и Рашко Младенов.
Сценографията е на Никола Тороманов, композитор – Христо Намлиев.
Премиерните представления са на 25 ноември и на 2 и 13 декември от 19 часана голямата сцена в "Сфумато".
В звуковия файл можете да чуете разговора с Маргарита Младенова по повод премиерата на "О, щастливи дни", както и коментара ѝ за ситуацията в Народния театър "Иван Вазов", заради конфликта между режисьора Александър Морфов и пиара Велислава Кръстева.
"Ние трябва да сме взискателни повече към себе си, отколкото към всичко друго, и тогава да изразяваме своите несъгласия. Иначе какво правим – шумим, брате, шумим. Какъв е ефектът от всичко това? Какъв е резултатът от цялата тази дандания?
Искам, предпочитам и работя за естетически скандали, каквито липсват. А не за такъв род скандали".
Снимки: Яна Лозева
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg