Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra култура

За потопеното под язовирите наследство

Темата на Terra култура този път е за потопеното под язовирите наследство, състоянието на обектите и съдбата на изселеното население в резултатите от 4-годишно проучване на екип на ИЕФЕМ-БАН. Действията на всяка една власт през различните периоди на управление на държавата – исторически, политически, икономически – невинаги могат да се третират еднозначно. Затова тези изследвания са особено ценни. 

Д-р Лина Гергова, главен асистент в секция "Антропология на словесните традиции" и ръководител на проекта, разказва повече в "Нашият ден".

"Досега бяхме изследвали 23 язовира на територията на България, при строежа на които са били изселени над 60 села и махали. Напоследък открихме два случая на язовири, които не са достроени и не са в експлоатация, не са завирени, но селата на тази територия са изселени. Това са язовирите "Раков дол" до Бургас и "Мокра Бяла" до Севлиево. Изселени са 2 малки селца, макар и язовирите да не са построени и това наследство да не е потопено, то е унищожено и хората са изселени.

Самото изселване е лесно да бъде възстановено, тъй като се е водело много стриктна документация. Собствениците са били обезщетявани и имуществото им е било превозвано до новите им места. Има комуникации между общините, между хората и властите – компактно или на места по желание, има недоволни... Това са официални документи. Повечето язовири са строени по времето на социализма, когато не е било толкова лесно да се възразява. Затова разчитаме и на устната памет. Събрали сме информация и в тази посока.

Ние сме екип от 9 души от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН. и от други институти на БАН и от СУ. Имаме разпределение на язовирите, така че успяхме за тези 4 години да се срещнем не само с потомци, но и с изселници, особено от по-новите язовири и те ни разказаха много интересни неща. Опитахме се да възстановим спомена за тези села, защото за повечето от тях няма каеведски изследвания."

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – Потопената църква "Св. Иван Рилски" ФБ 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Рубриката "Lege Аrtis" на предаването "Нашият ден" насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44

Катя Кутянова, доброволец: От всеки човек можеш да извадиш доброто

В последното издание на рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" засегнахме темата за вдъхновението в доброволчеството. Наш гост беше Катя Кутянова, носител на наградата "Times Heroes" за принос към доброволческата култура в България. В разговора Катя сподели своята лична история и как доброволчеството е станало част от живота ѝ ...

публикувано на 08.05.24 в 09:06