Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да влезем в "Тайната градина" на Полина Стоянова

"Тайната градина" е завръщане към мистиката и магията на природата: изящни цветни птици, клони – натежали от сочни плодове, всепоглъщаща зеленина и недокосната красота. Когато хармонията на природата е ненарушена от човека. А човекът е допуснат само като наблюдател – може да гледа, да се наслаждава, но не и да навреди.

"Тайната градина" ни разказва за онази, за съжаление, далечна от съвремието ни сила на природата, която е привличала, омагьосвала, възхищавала и плашела човека. Тогава, когато природата е била по-силна и все още неразграбена.

Художничката Полина Стоянова споделя, броени дни преди да се открие нейната изложба "Тайната градина", за посланията, скрити в серията картини – акварел, акрил и туш върху хартия.

Те са вдъхновени от класическите рисунки на птици и овошки, използвани през VIII и IX век за декорация на мебели, както и в гоблени и килими.

Пространството на галерия “Bobbina Cultural Space” отваря вратите си с изложбата живопис “Тайната градина” на Полина Стоянова на 10 декември 2022 г. Събитието ще бъде подкрепено с музика на живо от Михаил Йосифов (китара) и Георги Попов (перкусии).

Изложбата "Тайната градина" може да бъде видяна от 10 до 19 декември в пространството на "Bobbina Cultural Space" – ул. Триадица N5A

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – "Bobbina Cultural Space"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05