Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков:

Какви промени са нужни за стоматологичната грижа в България?

Д-р Николай Шарков
Снимка: Стаматина Никова

Около 160 хиляди деца у нас имат поставени силанти на първите си постоянни дъвкателни зъби за превенция срещу образуване на кариес, като част Националната програма за профилактика на оралните заболявания. 

В "Нашият ден“ д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз, избран през 2021 г. за ковчежник на Световната дентална федерация, коментира какви промени са нужни за стоматологична грижа в страната.

"От 8 млрд. население за земята половината страдат от заболявания на устната кухина, но това не е само кариес. Тук са заболявания на зъбодържащия апарат, известни като пародонтоза, зъбната травма, зъбната ерозия. Както и предракови заболявания и рак на устата. Това е основно предизвикателство пред глобалното обществено здраве“, посочва д-р Николай Шарков.

Той допълва, че здравето на устата е неразделна част от общото здраве и това трябва да го осъзнаем. Голяма част от нашето общество мисли, че устатата си е нещо отделно и не влияе върху организма.

Лошото орално здраве и нелекуваните заболявания на устата са свързани с множество здравословни състояния. Например стомашно-чревният тракт – един от органите, които са директно засегнати, защото входната врата към него е устата. Заболяванията на сърдечно-съдовата система се свързват с доста повишен риск от инсулт и диабет. По време на бременност заболяванията на зъбодържащия апарат – гингивити и пародонтити – води до ниско тегло при раждане, както и до преждевременно раждане и повишени стойности на кръвното налягане. Хроничното болните с бъбрените заболявания, трябва да полагат грижи да здравето на зъбите си. Доказана е връзка между развитието на остеопорозата, болестта на Алцхаймер, респираторни заболявания, ревматоидния артрит и здравето на устата

"Един от елементите на програмата за профилактика на оралните заболявания при деца е поставяне на силанти на първите и последните дъвкателни зъби“, посочва д-р Шарков.

Силантът представлява специален материал, който образува тънък слой върху дълбоките вдлъбнатини на дъвкателните повърхности на зъбите. Поставянето му предпазва децата от развиването на кариес, тъй като образува бариера между зъба и бактериите. Прилага се върху първите постоянни зъби. В програмата е отделено място за здравно обучение и възпитание, правилно хранене, правилни хигиенни навици, както и необходимостта от посещение при лекаря по дентална медицина, поне един път годишно.

"Най-активната част от населението, която си плаща здравните осигуровки, има един скромен пакет от един преглед годишно и три пломби, или три вадения на зъб, или комбинация от това. За да увеличим пакета, за който настояваме, са необходими милиони, но денталната медицина стои в периферията на тези, които вземат решения и определят бюджета“, посочва д-р Николай Шарков.

Според него Българският зъболекарски съюз изпълнява ролята на пациентските организации, защото лобира за пациентите си да има повече дейности, които се покриват частично или напълно от НЗОК.

"Възрастните се нуждаят от един сериозен по-широк пакет, който да покрие основните заболявания в устната кухина – като кариес и усложненията от пулпити“, твърди д-р Шарков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05