В галерия Порт А бяха представени три литературни анкети, проведени от гл. ас. д-р Боряна Владимирова: "Сеч и меланхолия" с Ани Илков, "Въглени и звезди" с Едвин Сугарев и "Животът – спомен за сън" с Владимир Левчев.
Това са първите три издания от поредицата, всъщност една концепция, която Институтът за литература към Българска академия на науките възвърна след доста години и която се радва на истински читателски интерес.
Поредицата "Литературни анкети" е започната през 1974 г. по идея на проф. Иван Сарандев, когато литературни анкетьори от Института правят обстойни интервюта с големи български писатели Емилиян Станев, Теодор Траянов, Дора Габе и още много от значими автори на това поколение. Разбира се и с такива, които са били големи през призмата на соц-реалистичното обслужващо писане.
Последната анкета от тази поредица е с Елисавета Багряна. Тя излиза през 1991 г.
Трийсет и една година по-късно книга с разговори с поета Ани Илков възстановява идеята да бъдат чути и записани авторовите гласове на съвременната българска литература. Младата изследователка прави анкети с трима от най-емблематичните ни поети: Ани Илков, Едвин Сугарев и Владимир Левчев.
Премиерата на изданията беше съчетана и с изложба на един от най-ценните наши художници и плакатисти Стефан Десподов, който вече няколко години не е сред нас. Съвместно със Стефан Десподов тримата поети са правили и едни от най-значимите броеве на "Литературен вестник".
Снимка – Белослава Димитрова
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg