Какви са темите на годината за хората, които наблюдават с тревога водите на България? Трудно ли се доказва какво се случва с една река и кой е виновен за нейното състояние?
“Не, това се доказва много лесно. Стига да отидеш навреме, а това е в мига, в който се чуе, че се случва нещо с реката. Тогава отиваш и започваш да гледаш, ако я познаваш, може да знаеш и преди това, както стана със случая в Своге. Там познавах всеки камък и знаех много добре каква е причината за пресъхването“.
Това каза пред БНР Димитър Куманов от Сдружение “Балканка“.
“Случай на замърсяване на река се доказва трудно, тази година не се сещам за някакво конкретно супер замърсяване, както имаше предишните. Имаме случаи на реки у нас, над които не летят мухи, толкова са замърсени“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Екипът на министър Сандов направи някои хубави работи, когато бяха в Министерството на околката среда и водите. Обявиха няколко защитени местности по Закона за защитените територии. Бориха се малко за замърсяването на въздуха, например в ТЕЦ “Марица 3“. Но специално на тема води този екип нанесе непоправими щети, изобщо на развитието на опазването на водите.
Първо, има едни документи, които се наричат Планове за управление на речните басейни, там нищо не помръдна, докато бяха те. Въпреки нашите настоявания да се публикуват нови графици, не е ясно кога ще станат готови. Чух новата министърка да казва, че има нов график, който ще е готов към 2023 г., но никой още не го е виждал“.
Според него “това, което може би ще нанесе в бъдеще най-голяма вреда на нашата дейност, е нещо, което беше одобрено по времето на министър Сандов от Националния съвет за биологично разнообразие - „План за действие за опазване на Поточния рак“. Това ще окаже ужасяващо въздействие върху водите, тъй като този рак е приоритетен вид за опазване, много ценен. В този план за действие изобщо замърсяването на водите, дори от минна дейност, не е идентифицирано като заплаха за вида, а той е много чувствителен“.
Наводненията - има ли още застрашени места у нас?
“Рискът от наводнения в нашата държава, като член на ЕС, трябва да се управлява по съответната директива. У нас нищо такова не се случва. В конкретния случай с трите наводнени села въпросът беше с безумната сеч, която е над тях. Това не са единствените села. Не само сечта е един от големите проблеми, а и горските пътища, които се прокарват. Това се случва масово. Дървесината, която не върши работа, се оставя по склоновете и после водата я повлича и тя отива и задръства коритата.
Другият проблем е с т.нар. техногенни наводнения, когато ние сами правим рискови съоръжения по реките.
“Продължаваме промяната“ и правителството на Румен Радев едновременно внасят два еднакви законопроекта, с които да може да се променя предназначението на частните имотите в зелените площи на градовете. С отпадане на предвижданията тези площи да се използват за обществена полза, всеки който има някакъв частен имот, който е в паркове и градинки, ще може много лесно с този законопроект да строи там, каквото си иска“, посочва още той в интервю на Люба Константинова в “Нашият ден“.
Снимки: БНР, Община Русе
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg