Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Кабинетът “Габровски“ беше сглобяване на опит за политическа подкрепа

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Кои бяха важните теми през изминалата седмица във вътрешно и външно политически план. Несъмнено една от основните беше това, че Народното събрание отхвърли кандидатурата на проф. Николай Габровски за премиер, издигната с първия мандат на ГЕРБ-СДС. 

След 3 часа дебати 238 народни представители дадоха своя глас, "За" - 113, "Против" бяха 125. Своята подкрепа дадоха депутатите от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Български възход". Против бяха БСП, "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Възраждане". 

Защо се случи това?

Първата причина е неспособността да се формулира дневен ред на управление, който да е достатъчно конкретен и специфичен, за да може да позволи плаващи мнозинства. Втората, да убеди българските граждани в необходимостта от точно това управление. Последните два месеца бяха загубени в това да се говори за необходимостта от управление, за стабилност и за важните въпроси и кризи, които трябва да се решават“.

Това каза в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.

“Това правителство отразяваше опит да се намерят фигури, които да служат като връзка с различни политически формации. Последното нещо, което бяха по-голямата част от тези хора, е независими експерти. Целта на кабинета по-скоро беше сглобяване на опит за политическа подкрепа, на кабинет, в който всяка формация може да разпознае хората, които познава.

Шенген беше прекрасна възможност политическите партии да започнат диалог за необходимите реформи, които да дадат основание да смятаме, че следващата година България може да бъде приета там“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

Главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши призова Европейския парламент да отнеме имунитета на двама гръцки евродепутати, включително на Ева Кайли, която е замесена в скандал за подкупи от чужбина.

“Това за пореден път показва, че има разлика в подходите към темата за корупцията - в Европа, и в България. Дали ще бъде доказано, тепърва ще видим. Това в някаква степен е отражение на желанието на Европейската прокуратура да покаже, че има инструменти, през които може да действа.

Не смятам, че някой вече мисли, че корупцията е нещо, което съществува само в България. Голямата разлика е в способността на отговорните институции да проведат разследване и да повдигнат обвинения.

От години критиката на ЕС към България не е, че всички политици са корумпирани, а по-скоро, че доминиращата тенденция е на политически чадър и неспособност на прокуратурата да се откъсне от зависимости“, посочва още той в интервю на Александър Райчев в “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44