Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вилма Карталска: За вдъхновението и киното без рамки

"Режисьорската професия е мъжка. В световен мащаб само 25 % са жените режисьори. В България са много по-малко. И ако се замислите за сериалите, които доста се засилиха в последно време няма жени режисьори. Жената привнася друг тип емоционалност, когато работи филми. Женските истории за силни жени, които се справят въпреки всичко много ме палят и ми е хубаво да ги разказвам", споделя пред Александър Райчев в "Нашия ден" Вилма Карталска.

И допълва, че живеем в много динамично време и енергията е много забързана. И ако се правят твърде бавни филми, това не импонира на съвременния зрител. За нея е много важно е във филмите да има динамика, да имаш какво да разкажеш, за да се види колко се може повече.

"Филмът "Моят цигански път" има вече 49 награди, а наградите за лентата "Анжела" до този момент са 29, което за българско кино не е никак малко. Наградите сами по себе си не са нещо, което да ми носи удовлетворение. По-скоро се радвам, че историите на тези две жени стигнаха до толкова много хора по света", посочва тя.
Филмът „Моят цигански път“
Филмът "Анжела" разказва историята на жена, която от детска церебрална парализа от раждането си, но тежката диагноза не сломява духа ѝ и неусетно я превръща в писател, актриса и танцьорка. Тя участва в различни инициативи за правата на хората в неравностойно положение и вдъхновява всекиго, докоснал се до живота ѝ. Филмът е своеобразен микс от документалистика с анимация. Нещо, което за България все още е голяма рядкост, но в чужбина се търси изключително много.

Последният проект на Вилма Карталска е късометражната драма "Тук съм", която разказва са срещата със смъртта. Сюжетът е вдъхновен от личния сблъсък със загубата на близък човек, а именно бабата на талантливата режисьорка.  

С болка споделя, че поради финансови затруднения все още не е завършен филмът за нашите нови златни момичета и тяхното участие в Олимпиадата. 

"По-голямата част от материала е заснет и остава още малко, за да се довърши, защото е много смислена филмова лента. Отдавна у нас не е правен такъв сериозен спортен филм", пояснява Карталска.

Мечтата на режисьорката е да прави игрално пълнометражно кино и се надява да може да пристъпи нататък. Това е следващата логична стъпка в кариерата на един филмов режисьор.

"Темата я има, тя е за две деца – българче и ромче, които се намират в едно мазе. След като и двамата са избягали по различни причини от дома си", посочва Вилма Карталска.

Дублажът

Вилма Карталска се занимава се активно с озвучаване на филми и сериали от 2005 г. Дълги години гласът й е разпознавам от децата, защото тя озвучава Ариана Гранде.

"Много ми се иска, телевизиите да купуват материал от различни страни. Да не се набляга само на турско и американско. Чехите, унгарците, поляците правят страхотни сериали, но у нас те някак не достигат", твърди тя.

Посланието

"Да бъдем здрави. Видя се, че това е нещо неотменно, за което трябва да се грижим неотменно. Иска ми се през следващата година хората да бъдат по-щастливи", казва Вилма Карталска.

По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ

Черноморски стриди

Коста и Петър Петрови, баща и син от Варна, отглеждат стриди в басейна на Черно море, край брега на село Кранево. Начинанието им има своите успехи и предимства – вкусът на стридите, растящи в Черно море, е своеобразен и специфичен, а качеството им е безспорно. За разлика от закътаните фиордни заливчета на европейските брегове на Атлантика, Черно море..

публикувано на 03.08.25 в 11:05

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 03.08.25 в 09:35
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Борбата с диктатурите е борба с хора, които искат да крадат, убиват, лъжат

Съвременните диктатури, разпада на либералната демокрация и ролята на журналистите в борбата с пропагандата – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , философ и преподавател във ФЖМК на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Опасността от автократски режими беше изразена достатъчно ярко и професионално от..

публикувано на 03.08.25 в 08:55
Петър Ганев

Петър Ганев: Промените в Закона за еврото се правят с цел концентрация на власт

Промените в Закона за еврото коментира в "Мрежата " по програма " Христо Ботев " Петър Ганев от Института за пазарна икономика "Всичко това се прави с идея за концентрация на власт. Използва се момента да се концентрира власт в институции, в Министерски съвет, въобще в правителството, най-общо казано. Генералната репетиция в..

публикувано на 02.08.25 в 08:55