Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Камбуров: Може да се говори за възвръщане на жанрове в сферата на героичното

Войната в Украйна: Става дума не за силна, а за слаба страна, която се държи като терорист

| обновено на 29.12.22 в 10:22
Димитър Камбуров
Снимка: личен архив

Кои са епизодите, които изникват пред литературния анализатор Димитър Камбуров и дали те са част от общия ни живот?

“Почти всичко лично беше малко или повече изтрито през изминалата година от това, което ни се случи в края на февруари. Наскоро си мислех за това  какво е било в Русия преди началото на войната, нямам спомен. Все едно е някаква сива зона“, казва в ефира на “Нашият ден“ Димитър Камбуров:

Индивидуалността на всеки един би трябвало да е на първо място. Би трябвало да имаме съзнание за собствената си различност и уникалност, но има моменти, в които тази лична уникалност се оказва в сянката на големите исторически събития. Тя престава да бъде чак дотам специфична и уникална. Мисленето и ходовете на живота ни се оказват много по-програмирани от събития, които са извън нас“.

“Едно от нещата, които направих в личен план, е да се опитам да съхраня някакви приятелски топлоти и те да останат независимо от категорични несъгласия и съпротиви, когато става дума за избора на страна и позиция“, посочва още той.

Събитията в Украйна…

“Не съм имал колебания дали съм на страната на доброто. Опитвам се да видя картината като по-сложна, отколкото бива представена от всички страни, включително и от тази, с която се идентифицирам. Трябва да гледаме на случващото се през призмата на тероризма. Тази война има именно терористични характеристики. Става дума не за силна, а за слаба страна, която се държи като терорист. Даже изборът на жертва е свой“, посочва още той в интервю за БНР.

Жанрът…

“Жанрът отдавна е размит. Отдавна сме в някакви пост и постмодерни времена, при които жанровата чистота е сякаш размита. Може да се каже, че по-висока степен на определеност на света ни се случи. В този смисъл може да се говори за възвръщане на жанрове, които са в сферата на героичното. Това е нещо ново. Бяхме свикнали да бъдем иронични и високомерни и донякъде презрително низвергващи подобен тип характеристики на времето, в което живеем. Бяхме в голяма степен циници. В момента тези цинични рефлекси, не само, че не са на мода, но те все повече започват да стават проблематични от гледна точка на позицията, от която се предприемат“, казва още той в интервю на Люба Константинова за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40