Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Камбуров: Може да се говори за възвръщане на жанрове в сферата на героичното

Войната в Украйна: Става дума не за силна, а за слаба страна, която се държи като терорист

| обновено на 29.12.22 в 10:22
Димитър Камбуров
Снимка: личен архив

Кои са епизодите, които изникват пред литературния анализатор Димитър Камбуров и дали те са част от общия ни живот?

“Почти всичко лично беше малко или повече изтрито през изминалата година от това, което ни се случи в края на февруари. Наскоро си мислех за това  какво е било в Русия преди началото на войната, нямам спомен. Все едно е някаква сива зона“, казва в ефира на “Нашият ден“ Димитър Камбуров:

Индивидуалността на всеки един би трябвало да е на първо място. Би трябвало да имаме съзнание за собствената си различност и уникалност, но има моменти, в които тази лична уникалност се оказва в сянката на големите исторически събития. Тя престава да бъде чак дотам специфична и уникална. Мисленето и ходовете на живота ни се оказват много по-програмирани от събития, които са извън нас“.

“Едно от нещата, които направих в личен план, е да се опитам да съхраня някакви приятелски топлоти и те да останат независимо от категорични несъгласия и съпротиви, когато става дума за избора на страна и позиция“, посочва още той.

Събитията в Украйна…

“Не съм имал колебания дали съм на страната на доброто. Опитвам се да видя картината като по-сложна, отколкото бива представена от всички страни, включително и от тази, с която се идентифицирам. Трябва да гледаме на случващото се през призмата на тероризма. Тази война има именно терористични характеристики. Става дума не за силна, а за слаба страна, която се държи като терорист. Даже изборът на жертва е свой“, посочва още той в интервю за БНР.

Жанрът…

“Жанрът отдавна е размит. Отдавна сме в някакви пост и постмодерни времена, при които жанровата чистота е сякаш размита. Може да се каже, че по-висока степен на определеност на света ни се случи. В този смисъл може да се говори за възвръщане на жанрове, които са в сферата на героичното. Това е нещо ново. Бяхме свикнали да бъдем иронични и високомерни и донякъде презрително низвергващи подобен тип характеристики на времето, в което живеем. Бяхме в голяма степен циници. В момента тези цинични рефлекси, не само, че не са на мода, но те все повече започват да стават проблематични от гледна точка на позицията, от която се предприемат“, казва още той в интервю на Люба Константинова за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26