Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Росица Попова:

Как да влезем във форма след новогодишните празници?

Д-р Росица Попова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

След обилните празнични трапези, довели  до преяждане и препиване, е време да помислим за детокс и как едновременно с това да се преборим с натрупаните излишни килограми.

"Време е за преосмисляне на хранителния режим, който сме водили досега. Това зависи от нашето поведение по време на празниците“, посочва в "Нашият ден" д-р Росица Попова, специалист по диететика и хранене.

В никакъв случай не трябва да се намалява енергоприемът, както и важни за организма хранителни вещества. Добре да се наблегне на плодовете и зеленчуците, тъй като те са по-ниско енергийни, но са богати на важни витамини и са богати на антиоксиданти. Не бива да се пропуска наличието на белтъци в хранителния режим. Препоръчително е в храната да има пилешко, птиче, заешко. Те съдържат доста по-малко мазнини и не натоварват толкова много черния дроб и стомаха.

Един път в седмицата е добре да се гладува. Добре е течностите, които се приемат, да се комбинират с ограничено количество плодове или зеленчуци, допълва д-р Попова.

"Ако има хора с придружаващи заболявания, хора с диабет с риск от хипогликемия, с анемия, чернодробна или бъбречна недостатъчност или други дефицити, не бива да правят такива гладувания“, твърди д-р Попова.

Според нея трите златни правила за добро хранене включват избягване на нискоенергийни диети, за да не се стресира организмът. Нека да се храним редовно и в компания, защото това се отразява позитивно и допринася за доброто храносмилане. Необходимо е да се намалят до минимум бързите захари, солта и мазнините.

Храненето не е единственият начин за отслабване. Към него трябва да бъде добавена ежедневна физическа активност.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15