Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е Сава Попов?

Знаете ли кой е създателят на в. "Стършел“ в далечната 1940 година? А авторът на „Хитър Петър“? Това е Сава Попов (1914-1981) – писател и журналист, личност, която през годините е неглижирана, останала в сянка. Обаче идва моментът, в който Свобода Цекова и Антон Стайков са подсетени от поета и историка Йордан Велчев да потърсят архива му. И откриват съкровище!

"Отключването на един архив" е подзаглавието на книгата на двамата, която се ражда след двугодишен труд по изследване на архива на Сава Попов. В Музея на хумора и сатирата в Габрово бе открита и изложба, посветена на него.

Книгата на Свобода Цекова и Антон Стайков "Кой е Сава Попов?" е с богат визуален материал и прецизно написан текст, които се допълват в разказа за израстването, за дейността му, книгите, работата в редакциите и като полузанаятчия и въобще за живота му. Както пишат авторите във въвеждащия текст: "Работата му в пресата и издателствата го среща с едни от най-важните фигури на неговото време в областта на литературата и изкуството – писатели, художници, издатели. Животът му преминава през катаклизми – световна война, тотална смяна на обществения строй в България, лични загуби и неосъществени мечти.“ 

Документи, писма, факсимилета, карикатури на Бешков, рисунки на Радичков и много други интересни артефакти съдържа книгата за Сава Попов, но един от най-впечатляващите е писменото му "признание“ пред Държавна сигурност от 16 юли 1952 година, в което той с огромен риск и невероятна смелост жестоко иронизира репресивната машина!

Много са интересните и любопитни подробности, които представят пред днешния читател неговия наистина наситен живот, през който виждаме в детайли картината на времето. Впрочем архивът на Сава Попов, прецизно подреден от самия него, има още какво да покаже на бъдещите си изследователи. А неиздадената му книга с африкански приказки чака своя издател. 

Изложбата, която реконструира живота и биографията му може да се види до 30 април 2023 в Музея на хумора и сатирата в Габрово, а част от сайта на музея съдържа дигитален архив, който ще се допълва във времето.

Чуйте Свобода Цекова и Антон Стайков

Снимки – Музей на хумора и сатирата - Габрово и Белослава Димитрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49
Част от участниците в хумористичните празници през 2024 г.

Смешен ли си – пиши!

За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..

публикувано на 03.02.25 в 13:54

Литературните преводи от африкански страни

Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор.  Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР

публикувано на 03.02.25 в 13:00
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20