7 януари внезапно ни напусна проф. Георги Карасимеонов - един от доайените и основателите на политологията в България.
Проф. Карасимеонов беше дългогодишен преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен с международно признание и принос. Проф. Карасимеонов беше ръководител на катедрата "Политология" (2008-2012) и председател на Българската политологическа асоциация (1991-1998), член на Изпълнителния съвет на Европейския консорциум на политически изследвания (1991-1994), член на Съвета за социални и политически анализи към президента на Република България (2002-2012 г.).
В деня, в който се сбогуваме с него, проф. Огнян Минчев разказа в ефира на “Нашият ден“ за личността и делото на проф. Карасимеонов:
“Известно е какво беше онова време, в което премина по-голямата част от живота и делото на проф. Карасимеонов, но за съжаление не е достатъчно известно на поколенията, които дойдоха през следващите десетилетие в позиция на активен живот. Това бяха десетилетия, в които човек трябваше да цензурира внимателно себе си, за да остане в някаква позиция, от която може да се развива като професионалист и в частност като човек, свързан с науката.
Всеки един от нас е правил тези компромиси на автоцензурата повече или по-малко, затова оценката за отделния човек в тази ситуация, преминава не просто през квалифицирането му, дали той е бил герой против системата и против режима, но и дали е успял да запази човешкото си достойнство и професионалната си позиция в трудна ситуация, в която е трябвало да защитава истината и същевременно да не влезе в пряк конфликт с режима.
Проф. Карасимеонов беше един от хората, които успяваха доста елегантно да правят това. Той се опитваше наистина да преподава на студентите си това, което ще им бъде полезно и важно.
Научил ме е на много неща, тъй като е имал възможността като дете на дипломати да пътува още в ранните етапи на своя живот и да получи образование и информация в различна среда. Нещо, което повечето от нас нямаха възможност. Той ми е дал много, не толкова като информация, а като подход към фактите и събитията на реалния политически живот.
Той даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима“, казва в интервю за БНР проф. Огнян Минчев.
В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в Закона за Комисията за противодействие на корупцията и пет години откакто Христо Иванов и Ивайло Мирчев дебаркираха на брега на Росенец пред летния сарай на Ахмед Доган , коментира в "Мрежата" по..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg