Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Минчев: Проф. Карасимеонов даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима

Проф. Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

7 януари внезапно ни напусна проф. Георги Карасимеонов - един от доайените и основателите на политологията в България.

Проф. Карасимеонов беше дългогодишен преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен с международно признание и принос. Проф. Карасимеонов беше ръководител на катедрата "Политология" (2008-2012) и председател на Българската политологическа асоциация (1991-1998), член на Изпълнителния съвет на Европейския консорциум на политически изследвания (1991-1994), член на Съвета за социални и политически анализи към президента на Република България (2002-2012 г.).

В деня, в който се сбогуваме с него, проф. Огнян Минчев разказа в ефира на “Нашият ден“ за личността и делото на проф. Карасимеонов:

“Известно е какво беше онова време, в което премина по-голямата част от живота и делото на проф. Карасимеонов, но за съжаление не е достатъчно известно на поколенията, които дойдоха през следващите десетилетие в позиция на активен живот. Това бяха десетилетия, в които човек трябваше да цензурира внимателно себе си, за да остане в някаква позиция, от която може да се развива като професионалист и в частност като човек, свързан с науката.

Всеки един от нас е правил тези компромиси на автоцензурата повече или по-малко, затова оценката за отделния човек в тази ситуация, преминава не просто през квалифицирането му, дали той е бил герой против системата и против режима, но и дали е успял да запази човешкото си достойнство и професионалната си позиция в трудна ситуация, в която е трябвало да защитава истината и същевременно да не влезе в пряк конфликт с режима.

Проф. Карасимеонов беше един от хората, които успяваха доста елегантно да правят това. Той се опитваше наистина да преподава на студентите си това, което ще им бъде полезно и важно.

Научил ме е на много неща, тъй като е имал възможността като дете на дипломати да пътува още в ранните етапи на своя живот и да получи образование и информация в различна среда. Нещо, което повечето от нас нямаха възможност. Той ми е дал много, не толкова като информация, а като подход към фактите и събитията на реалния политически живот.

Той даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима“, казва в интервю за БНР проф. Огнян Минчев.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44