В галерия УниАрт на Нов български университет беше открита тази седмица съвместната изложба на Иван Кирков (1932-2010) и Алцек Мишев.
"Двама художници и приятели, свързани от темата за свободата, която и двамата определят като една от най-важните ценности в човешкия живот. Единият – Иван Кирков, който остава в България, за да търси свободата вътре в затворения свят на социализма и травматичния постсоциалистически преход; другият – Алцек Мишев, който напуска страната, за да търси свободата в т.нар. "Свободен свят".
Единият вътре, другият – вън. Но не достигат ли двамата, макар и по различни пътища, до сходни разбирания за свобода? Има ли всъщност граница между вътрешната свобода и социалната, или разделянето им е плод на наш стереотип? И какво означава свобода в картините на двамата художници – отвъд политическите употреби на понятието?"
Изложбата представя пет проявления на темата за свободата в картините на Иван Кирков и Алцек Мишев.
Свободата като движение
Свободата като лице
Свободата на екстаз и самовглъбяване
Свободата като голота
Свободата като спокойствие“
Пише кураторът на изложбата гл. ас. д-р Георги Гочев.
Изложбата се организира с подкрепата на Централния фонд за стратегическо развитие на НБУ и е посветена на 90-годишнината от рождението на Иван Кирков.
"Свободата: вътре и вън" може да бъде разгледана до 23 февруари 2023 г. в галерия УниАрт на НБУ.
Снимки – галерия УниАрт
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg