От три години петъците в морската столица са зелени, защото инициативата "Празнo шише от парфюм върни и книга си вземи" събира своите съмишленици. Идеята е освен да помагат на природата и околната среда, като рециклират, хората могат да получат и храна за душата.
Какво се случва в края на всяка работната седмица? Събират се малки стъклени шишенца от козметика, които обикновено завършват живота си на сметището. Всеки, подкрепил кампанията, получава книга по избор, която е втора употреба. Участникът дарява и два лева в полза на фонд, който набавя старите книги. Събраните средства се инвестират в екологично образование на младите хора.
"Постоянно мислим как да ангажираме хората и съзнанието им с управлението на отпадъците, така че те да бъдат по-малко“, казва в "Нашият ден“ Илиян Илиев, председател на Сдружение "Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“.
Той допълва, че проучване на сдружението е показало, че много хора държат непотребни шишета от парфюми или ги изхвърлят, без да осъзнават, че има зелени контейнери, в които се изхвърлят само отпадъци от стъкло. Непотребните шишета се преработват от завода за стъкло в Белослав по иновативна технология.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg