Днес Българското национално радио (БНР) отбелязва 88 години от създаването си. На 25 януари 1935 година министър-председателят Пенчо Златев изпраща до цар Борис III за утвърждаване Наредба-закон за радиото, която царят одобрява с указ на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост.
По традиция БНР ще отбележи рождения си ден с тържествена церемония по връчване на годишните награди на общественото радио и на Голямата награда "Сирак Скитник".
Какво е радиото за хората от екипа на предаването “Нашият ден“ по програма “Христо Ботев“?
Ето какво споделиха те в ефира на БНР:
“Радиото е за някои единственият начин, за да не се чувстват самотни, а за други е пренасяне на друго място. За трети е магия, за четвърти е професия, а за пети е това, за което са родени“, казва водещата Мартина Кръстева.
“Радиото е информационна сила, която има голямо влияние в днешния свят. Вълна, която преодолява всякакви препятствия, за да стигне до всеки едни и да му придаде и настроение, и малко и доза щастие“, Божидар Александров, един от водещите на предаването.
“Представям си стар радиоапарат от тези големите, които дядо ми и баба ми имаха в тяхната дневна на село. Представям си как дядо ми си го пуска, за да слуша сутрин новините. Чувството е на една приятна рутина, която задава много хубав тон на деня ми“, казва Милена Воденичарова от екипа на “Нашият ден“.
“Радио е нещото, без което не мога. То е среща с нови интересни хора. То е нещо, от което научаваме много неща. То е всичко за мен!“, казва Таня Любенова, също водещ на “Нашият ден“.
“Радиото е приключение“, казва Кирил Чобанов, редактор в предаването.
“Магия и призвание“, са думите на водещия Александър Райчев.
“Още от първия уокмен, който получих на 15 години, радиото за мен е задължителен спътник. Даже осъзнавам, че се е превърнало именно в задължителен, дори не съвсем избран. Превърнало се е в нещо, без което не мога. Във всичките тези години, в които най-различни програми преминаваха през ушите ми, а оттам понякога преминаваха към мозъка, понякога към сърцето, се оказа, че наистина не мога вече да живея без него“, казва водещата Люба Константинова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg