Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНР отбелязва 88 години от създаването си

Снимка: Ани Петрова

Днес Българското национално радио (БНР) отбелязва 88 години от създаването си. На 25 януари 1935 година министър-председателят Пенчо Златев изпраща до цар Борис III за утвърждаване Наредба-закон за радиото, която царят одобрява с указ на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост.

По традиция БНР ще отбележи рождения си ден с тържествена церемония по връчване на годишните награди на общественото радио и на Голямата награда "Сирак Скитник".

Какво е радиото за хората от екипа на предаването “Нашият ден“ по програма “Христо Ботев“?

Ето какво споделиха те в ефира на БНР:

“Радиото е за някои единственият начин, за да не се чувстват самотни, а за други е пренасяне на друго място. За трети е магия, за четвърти е професия, а за пети е това, за което са родени“, казва водещата Мартина Кръстева.

“Радиото е информационна сила, която има голямо влияние в днешния свят. Вълна, която преодолява всякакви препятствия, за да стигне до всеки едни и да му придаде и настроение, и малко и доза щастие“, Божидар Александров, един от водещите на предаването.

“Представям си стар радиоапарат от тези големите, които дядо ми и баба ми имаха в тяхната дневна на село. Представям си как дядо ми си го пуска, за да слуша сутрин новините. Чувството е на една приятна рутина, която задава много хубав тон на деня ми“, казва Милена Воденичарова от екипа на “Нашият ден“.

“Радио е нещото, без което не мога. То е среща с нови интересни хора. То е нещо, от което научаваме много неща. То е всичко за мен!“, казва Таня Любенова, също водещ на “Нашият ден“.

“Радиото е приключение“, казва Кирил Чобанов, редактор в предаването.

“Магия и призвание“, са думите на водещия Александър Райчев.

“Още от първия уокмен, който получих на 15 години, радиото за мен е задължителен спътник. Даже осъзнавам, че се е превърнало именно в задължителен, дори не съвсем избран. Превърнало се е в нещо, без което не мога. Във всичките тези години, в които най-различни програми преминаваха през ушите ми, а оттам понякога преминаваха към мозъка, понякога към сърцето, се оказа, че наистина не мога вече да живея без него“, казва водещата Люба Константинова.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20