Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евелина Славкова, “Тренд“: Имаме истинска политическа криза. Хората се изтощават

Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

Какви са обществените нагласи преди поредните предсрочни парламентарни избори?

“Имаме истинска криза в политически план, липса на каквато и да било диалогичност и усещането в част от политическите партии, че когато се отиде на избори, нещата ще са по-добре за дадената формация. Хората обаче се изтощават."

Това каза в интервю за БНР Евелина Славкова от изследователски център “Тренд“.

“Видяхме много добре на последния вот през октомври месец, колко демотивиращо беше за пореден път хората да отидат да гласуват. Това се изрази най-ясно с поредните коментари за ниската избирателна активност. Другото нещо, с което може би ще свържем това Народно събрание, са поредните промени в изборното законодателство, за които тепърва ще видим какво ще произведат на избори“, казва още тя.

Обществената оценка…

“Видяхме изключително ниски обществени оценки спрямо дейността на 48-ото Народно събрание. Това в голяма степен се дължи на факта, че то не възпроизведе редовен кабинет и разбира се на традиционното възприятие към Народното събрание като нещо, към което обичайно има ниско доверие“, посочва още тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

Финална оценка ще измерим през февруари месец, когато бъде разпуснато Народното събрание, когато всичко бъде официализирано и от страна на президентската институция с насрочването на изборите, така че през инструментите на социологията съм почти 100% убедена, че ще потвърдим ниската оценка спрямо дейността на Народното събрание.

Не се чу и разбра много ясно и силно какво всъщност се случваше в залата. Може би най-емблематичното ще остане изборът на председател на Народното събрание, по-скоро невъзможността да се избере. Помним, че много трудно се избра председател на Народното събрание, което само по себе си постави основата на това, което наблюдаваме като политически процес“, казва още Славкова.

“Сега ще бъде много важен и интересен въпросът по какъв начин ще гласуват – с машина или с бюлетина. Освен тези политически аспекти, следим и т.нар. икономически индекс, перспективите, които обществото вижда пред себе си в икономически план, защото това е много ключово и основополагащо за изборите, които правят хората“, каза още тя и подчертава:

В нашите проучвания, които вече 4-5 години редовно провеждаме всеки месец, за първи път много ярко, много силно се видя във въпрос, свързан с проблемите в българското общество, че обедняването, високите цени, инфлацията са в най-голяма степен важни за обществото в момента. Темата е ясна и продължава да бъде ключова и за тази предизборна кампания, която ще наблюдаваме. Ние сме в една перманентна двугодишна предизборна кампания – не знаем кога започна, не знаем кога ще спре.

Това пречеше на разумната дейност в Народното събрание. Как в такава ситуация ще се правят непопулярни политически решения, които ситуацията изисква?!“, пита тя.

Имат ли профил негласуващите?

“Негласуващите не са една хомогенна група. Има редица аргументи защо те не гласуват и тя не е свързана само с това, че липсва политическа формация, за която те смятат, че 100% ще изразява техните представи за политики“, казва още Славкова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44