"Комикс Манифактура" е гражданско сдружение с общественополезна дейност, което си поставя за цел да запазва, развива и разраства комикс културата у нас и на Балканите. Първата изява на техния труд е възкръсването на списание "Дъга", което беше една от добрите запазени марки за комикси през късния социализъм. "Малко се изненадахме от цялото внимание – казва Мая Бочева-Уики, художничка и сценаристка на комикси – мислехме си, че списание "Дъга" е забравено в нашето детство и не очаквахме да има такава еуфория. Искахме да продължим идеята да се събират много автори и художници на комикси на едно място, да има платформа, където да творят, да бъде продължена тази културна нишка."
Всичките комикс истории в новата "Дъга" са съвсем нови и са създадени само от млади хора. Калоян Томов е автор на историческия комикс в изданието. "Моята история се развива в началото на Османското робство в България, казва той – следваме исторически моменти, но фактът, че това е художествена литература, позволява дребни промени. Имам няколко папки със снимки на костюми, сгради, но моят комикс също така е и фентъзи с елементи на славянската митология фолклор. Не сме разказали този период по такъв начин."
Лъчезар Стоянов пък представя фентъзи история за млад елф на име Лас, тръгнал по пътя на отмъщението. "Колаборацията между двата вида език е трудна в създаването на комикса, минава се през процеса проба-грешка. Човек трябва да дърпа юздите, опасно е, когато млад автор тръгне много да копира нещата, които му харесват", казва той.
Какъв е пътят на създаването на един комикс, важно ли е художниците да имат филмов усет и как ще продължи списание "Дъга", чуйте в "Какво се случва" от част от екипа на "Комикс Манифактура" – Мая Бочева-Уики, Калоян Томов и Лъчезар Стоянов.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg