Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възраждането на "Дъга" и комикс културата у нас

Снимка: списание „Дъга“

"Комикс Манифактура" е гражданско сдружение с общественополезна дейност, което си поставя за цел да запазва, развива и разраства комикс културата у нас и на Балканите. Първата изява на техния труд е възкръсването на списание "Дъга", което беше една от добрите запазени марки за комикси през късния социализъм. "Малко се изненадахме от цялото внимание – казва Мая Бочева-Уики, художничка и сценаристка на комикси – мислехме си, че списание "Дъга" е забравено в нашето детство и не очаквахме да има такава еуфория. Искахме да продължим  идеята да се събират много автори и художници на комикси на едно място, да има платформа, където да творят, да бъде продължена тази културна нишка."

Всичките комикс истории в новата "Дъга" са съвсем нови и са създадени само от млади хора. Калоян Томов е автор на историческия комикс в изданието. "Моята история се развива в началото на Османското робство в България, казва той – следваме исторически моменти, но фактът, че това е художествена литература, позволява дребни промени. Имам няколко папки със снимки на костюми, сгради, но моят комикс също така е и фентъзи с елементи на славянската митология фолклор. Не сме разказали този период по такъв начин."

Лъчезар Стоянов пък представя фентъзи история за млад елф на име Лас, тръгнал по пътя на отмъщението. "Колаборацията между двата вида език е трудна в създаването на комикса, минава се през процеса проба-грешка. Човек трябва да дърпа юздите, опасно е, когато млад автор тръгне много да копира нещата, които му харесват", казва той.

Какъв е пътят на създаването на един комикс, важно ли е художниците да имат филмов усет и как ще продължи списание "Дъга", чуйте в "Какво се случва" от част от екипа на "Комикс Манифактура" – Мая Бочева-Уики, Калоян Томов и Лъчезар Стоянов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05