“Заболяването, в което се намира в момента българската политическа система, е нещо като апендицита. Навсякъде в Европа, където има такава избирателна система, партийно-листова, се стига до същата криза. В Европа са ясни леченията – има едно радикално и хубаво лечение, което може да излекува изцяло от болестта. Има друго, което я лекува наполовина и тя става хронична. Има и трето лечение, което само я задълбочава.
Първото е – да се смени партийно-листовата система с мажоритарна. Второто е смесената система, която прескача тежките моменти на кризата, но проблемът си остава. И третото вече са едни наистина погрешни решения, като това в Гърция - да се дават бонус от мандати . Това са същите болни партии, същите узурпатори на суверенитет, само че изчезва пропорционалността при деленето на мандатите. При нас никой не говори за тези лечения, а докато не се предприеме нещо, няма да се промени нищо“.
Каза в интервю за БНР журналистът Валери Найденов.
“В момента плачем за това, че не могат да направят правителство, че не могат да направят коалиция. Ами те, ако направят коалиция, ще е още по-лошо.
“Властта е в самите партии – това са едни хунти, които са спечелили навремето, които са се отчуждили от проблемите на народа. Те не могат да намерят златното сечение на интересите на нацията“, казва още той.
“Проблемът е в това, че лидерите на партиите не искат да се подложат на народния вот. Те са нещо като барони, които водят листите и местата им са гарантирани. Така свикнахме с различни абсурди, които смятаме за нещо нормално, като това един човек да води две листи едновременно, което е обидно спрямо избирателя. Този човек обаче решава още, че няма да бъде депутат – това вече е подигравка“, коментира Найденов в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg