На гости в предаването "Контемпо" е пианистът и композитор Мартин Марков във връзка с представянето на новия му албум "Strivings". Разговорът започна с описанието на името на албума "Стремежи":
"Заглавието на пиесата "StandArt" крие няколко значения: Това е един постулат - изкуството да пребъде. Аз съм и джазов музикант и се заигравам със значението на думата, защото в джазовата музика усвояването на оригинални американски композиции, наречени стандарти, е от основно значение да си добър джазов музикант. Тъй като съм свирил много стандарти, това е някакъв мост между класическата и джазова музика".
На въпроса какво е посланието на "Семейна соната", Мартин Марков отговаря: "Семейството е една важна тема в живота ми и специално тази пиеса е програмна музика – писал съм я за моето семейство. Първата тема представя едното ми дете, втората тема – другото ми дете. Творбата започва с въведение, което композирайки мислех за моята съпруга – за нашето запознанство и нашите емоции. Семейна соната започва като диалог между мъж и жена и сливането на диалога в емоционални трели. След това се появява темата на дъщеря ми, чийто характер се опитах да обрисувам музикално, а след това се появява и темата на другото ми дете. Подходил съм по-модернистично към сонатата, мислейки си за Джон Кейдж, чийто сонати знаем че са кратки и не са в типичната класическа форма. В модерната музика сонатната форма има доста широко понятие. Тази пиеса е една моя голяма любов и голям ежедневен ангажимент, изобразен музикално."
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg