Как се създава късометражен филм в рамките на един снимачен ден с бюджет от около 1000 лева? Как се ражда филмовият разказ и каква е основната сюжетна линия – в "Нашият ден“ споделя Невена Николова, режисьор, сценарист и продуцент на филма "Утрин“.
През 2022 г. "Утрин" е номиниран за най-добър чуждестранен късометражен филм на фестивала в Кан и е сред финалистите на фестивала Lisbon Film Rendezvous, считан за един от десетте най-престижни фестивали за късометражно кино в Европа. В портфолиото си той има още над 30 други награди от по-малки или големи фестивали в Европа, Азия и Америка. На 8 февруари 2023 г. беше официалната премиера пред българска публика на 12 минутната лента.
"Доста се вълнувахме дали ще има хора. Залата беше пълна и публиката беше страхотна. Получихме много смислени въпроси и много ценна обратна връзка. Хората наистина бяха усетили филма, получи се хубав диалог“, казва Невена Николова.
И допълва, че филмът е студентски и е създаден като част от курса по кинорежисура на НБУ, воден от проф. Георги Дюлгеров и гл. ас. Антония Милчева. Идеята за филма се ражда по време на репетициите на студентското представление "Бродим из Бродски" под ръководството на Снежина Петрова в НБУ.
Танцът има централно място във филма, който разчита на езика на тялото и ни връща в забравената епоха на нямото кино. Чрез него е представена биографията на един от персонажите, а от друга страна, чрез танца са изградени взаимоотношенията между двамата герои и тяхното светоусещане и всекидневно съществуване.
"Историята е за двама души, които са много необичайни. Те имат един сутрешен ритуал – всяка сутрин в 8 часа момчето танцува за своята осиновителка, която е облечена тържествено с бижута и му ръкопляска. Така започва всеки техен ден“, посочва режисьорката.
В сюжета се преплитат две основни теми. Първата е за ролята на очите и колко са важни за нашето съществуване очите, които ни гледат. Как, когато някой ни наблюдава с любов и възхищение, ние разцъфваме и политаме, а когато ни гледа с критично неодобрение – ние се проваляме. Другата тема е свързана с потребността на хората на изкуството да продължават да творят въпреки преградите и невъзможността. И как тази потребност може да търси форма на реализация дори чрез тялото на друго човешко същество.
Тя допълва, че не се чувства уютно в света, който я заобикаля. Изкуството е нейното бомбоубежище, в което се спасява от всички негативни емоции, това, което носи всичко, което се случва в света. Начинът, по който хората се отнасят по между си. И цялата тази агресия, насилие и безчовечност, с които се сблъскваме всекидневно.
Посланието
"Нещастието в света е твърде много, така че не добавяйте към него. Отнемайте от това нещастие, както можете, всеки по своя си начин, според своите възможности и сили, нека да отнемем от нещастието на този свят“, казва още Невена Николова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Невена Николова е завършила психология и Executive MBA. В края на 2022 г. защитава диплома по режисура в НБУ. Основната ѝ работа е като мениджър на HR консултантска компания, която се занимава с подбор, оценка, обучение и развитие на управленски кадри. Паралелно с това са и нейните творческите проекти – създаването на два късометражни филма ("Утрин" и "Покрив") и едно дипломно театрално представление – "Колекцията" от Харолд Пинтър, което се играе в Университетския театър на НБУ.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg