Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сара Щетинер:

България е моята родина, а Израел е моето отечество

Сара Щетинер
Снимка: Мария Касимова - Моасе

Почти 90 годишната Сара Ешкенази - Щетинер разказва своята житейска история в "Нашия ден“. Родена в Пловдив, заедно със семейството си пристига на Източния бряг на Средиземно море през 1949 г. И както законът в Израел повелява, Сара служи в израелската армия и има чин сержант. След това работи в Институт по агрометеорология.

Сара Щетинер е пример за жизненост, доброта и вдъхновение. Никога няма да забрави онзи детски спомен за нощта на 9 срещу 10 март 1943 година, когато в еврейско училище са били събрани всички пловдивски евреи в очакване на депортация към лагерите на смъртта. Но Пловдивският митрополит Кирил и Софийският митрополит Стефан все пак успяват да спасят стотици евреи.

"Родината е, където съм родена. Отечество е, където са моите отци. България е моята родина, защото тук съм родена. Израел е моето отечество, защото оттам са дошли моите отци", казва Сара.

През годите е помагала на много български студенти, които са изучавали метеорология в Израел. И въпреки че не говори всеки ден български, носи онова специално късче в сърцето, наречено България.

Чуйте историята на Сара Щетинер в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Награждават победителите в конкурса за детска рисунка в памет на загиналите в р. Лим деца

В художествената галерия "Николай Павлович" в Свищов ще бъдат наградени победителите в XX Национален конкурс за детска рисунка "Три звездички" в памет на Боряна, Женя, Светослава и останалите девет деца, загинали във водите на река Лим на 4 април 2004 година. Д-р Веселина Тошева , един от основателите на фондацията "Ангели от Лим" и майка..

публикувано на 29.05.25 в 11:31

Българското училище в Тенерифе празнува юбилей с поглед към бъдещето

Днес българското съботно-неделно училище "Аз-БУки" на град Тенерифе празнува своята пета годишнина – важен етап в утвърждаването на едно духовно средище, обединяващо българската общност на Канарските острови. По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" основателят и училищен ръководител Диана Стойкова разказа за началото и развитието на..

публикувано на 29.05.25 в 09:39

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..

публикувано на 28.05.25 в 13:26
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00