Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българин, преподавател в Китай, колекционира тропически острови

Д-р Димитър Владиков е адвокат по инвестиционно право, професор по бизнес английски, автор на 8 книги във всички жанрове – от разкази, през учебници до роман. Но в "Покана за пътуване" гостува, като създател на пътеписи и по-специално, заради книгата си "Райските острови" – на български и на английски.

Дими живее почти от десетилетие в Китай и поради пандемията не се бе връщал четири години. В четивото си той разказва за посетените от него екзотични кътчета през дългото принудително изгнание. В "Покана за пътуване" кръстосваме с г-н Владиков от Хаваите до Виетнам и от Тайланд до Филипините и Япония.
Той е професор в китайския град Ханджоу (столица на провинция Дзъджиян), но през дългите ваканции, авантюристът хваща самолета към непознати места.


Освен юрист, преподавател и основател на българското училище в Шанхай, гостът ми Димитър Владиков е шесткратен шампион на България по таекуондо, треньор по кикбокс на китайци, а напоследък и увлечен по тайландското бойно изкуство муай тай. Със същата вещина обаче ползва и клавиатурата като писател.

Професор Дими, както китайските му студенти наричат Димитър Владиков, издава последната си книга с пътеписи на български и английски, за да я подари за рождения ден на своята майка. Той съзнава, че ако беше направо на китайски, тиражът ѝ щеше да е чутовен. В замяна на това предишните му разкази са написани директно на английски, имат си американски агент и издател и се продават в световна платформа.


Авторът им е гражданин на Благоевград с временно местожителство в Китай. Като отявлен любител на тропически гледки, плажове и коктейли, той ни разказва за описаните от него райски острови, които е успял да обиколи в рамките на ваканцията си като университетски преподавател. На онези, където е останало сърцето му, е имал случай и да се върне. Това определено ще се случи и с Тайланд, където е имал късмета да храни с биберон бебе-тигърче.


Снимки: Димитър Владиков и личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40