Д-р Димитър Владиков е адвокат по инвестиционно право, професор по бизнес английски, автор на 8 книги във всички жанрове – от разкази, през учебници до роман. Но в "Покана за пътуване" гостува, като създател на пътеписи и по-специално, заради книгата си "Райските острови" – на български и на английски.
Дими живее почти от десетилетие в Китай и поради пандемията не се бе връщал четири години. В четивото си той разказва за посетените от него екзотични кътчета през дългото принудително изгнание. В "Покана за пътуване" кръстосваме с г-н Владиков от Хаваите до Виетнам и от Тайланд до Филипините и Япония.
Той е професор в китайския град Ханджоу (столица на провинция Дзъджиян), но през дългите ваканции, авантюристът хваща самолета към непознати места.
Освен юрист, преподавател и основател на българското училище в Шанхай, гостът ми Димитър Владиков е шесткратен шампион на България по таекуондо, треньор по кикбокс на китайци, а напоследък и увлечен по тайландското бойно изкуство муай тай. Със същата вещина обаче ползва и клавиатурата като писател.
Професор Дими, както китайските му студенти наричат Димитър Владиков, издава последната си книга с пътеписи на български и английски, за да я подари за рождения ден на своята майка. Той съзнава, че ако беше направо на китайски, тиражът ѝ щеше да е чутовен. В замяна на това предишните му разкази са написани директно на английски, имат си американски агент и издател и се продават в световна платформа.
Авторът им е гражданин на Благоевград с временно местожителство в Китай. Като отявлен любител на тропически гледки, плажове и коктейли, той ни разказва за описаните от него райски острови, които е успял да обиколи в рамките на ваканцията си като университетски преподавател. На онези, където е останало сърцето му, е имал случай и да се върне. Това определено ще се случи и с Тайланд, където е имал късмета да храни с биберон бебе-тигърче.
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg