Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прекрасният нов Artificial свят

Мнозина поне веднъж дневно попадат на преведен от машинно преведен текст в интернет. Съвсем скоро обаче, ще попадаме на статии, текстове, есета и поеми, писани от изкуствен интелект и дори няма да подозираме, че авторът им не е човек.
Chat GPT – приложението на Open AI на "Майкрософт" събра 100 милиона последователи в първите два месеца от старта си. Chat GPT може да разговаря, да води записки, да отговаря на въпроси и да пише.
Наскоро пък "Гугъл" пък изгуби 100 милиарда долара от пазарната си капитализация в опит да настигне конкурента Open AI в лансирането на сходен продукт.
Ако трябва да изпратите поздравителни картички на колегите си, Chat GPT спокойно може да се справи със задачата и да отправи на всеки лично и сърдечно послание. Ако пък ви трябва изображение за съответната картичка, вече не е нужно да наемате художник. Програми като Midjourny или DALL_E за секунди ще ви предложат десетки варианти, от които да си изберете.


Има ли размах Изкуственият интелект (ИИ) в това да подмени човека в изпълнението на задачи, които малко или повече приемаме за творчески?

"По-скоро не, смята Константин Василев, програмист, който се занимава с мобилни апликации и игри. С размах машината е заменила човека, когато са били измислени механичният стан, комбайнът и пералната машина. Скоростта е факт. ИИ се развива експоненциално.

Никой няма да остане без работа. Това са инструменти, просто художниците ще станат по-продуктивни. Като кажем художник и имаме известна романтична представа за творец. Но има един куп хора, заети да създават визуално съдържание на почти промишлен принцип.

Как действа ИИ при създаването на изображения?

Извлича смисъл от шум. Като под шум си представете картината на телевизора, когато няма програма. За секунди той преглежда милиони и милиарди изображения, които никой човек не може да възпроизведе, или поне ще му отнеме едно 3000 години да прави само това. С голяма бързина ИИ натрупва образ и детайл спрямо зададената задача и е много добър в рекомбинирането на видяното. (Оттам и изображенията на Дисни принцесите като старици или на Мона Лиза като футболна звезда, които вероятно виждате в нюзфийда си напоследък.)

Колкото до Chat GPT той действа подобно на автокоректа на Вайбър, който се стреми да отгатне коя ще е следващата ви дума в едно съобщение и опитва да я предложи на базата на вече написаното.

Тук обаче говорим за огромен мащаб – както и при картинките – Chat GPT е изчел може би всичко написано в интернет. Всяко, дори еднократното обучение на GPT (езиковия модел, математически модел на човешкия език) отнема около половин милион долара в компютри, ток и мрежа на създателите си.

Chat GPT се справя много добре при писане на поезия, есета, съчинения. Няма учител, който да пише по-малко от 5.50 на есе, създадено от GPT.

Много е добър в писането на стандартни текстове – може да създава типови договори, да изготви резюме на доклад или програма на събитие. Със същия успех може да създаде напълно фалшива новина, при това натискайки правилните емоции на правилните места.

Куца му фактологичността – няма концепция за истинност и му е по-лесно да напише хайку, отколкото рецепта за сладкиш с ябълки. Може да създаде убедително звучащи, но сбъркани като фактологичност текстове.

В момента ИИ се обучава от текстове, писани от хора, но след 2 години вероятно повечето текстове ще са писани от ИИ и понеже работи статистически, статистически се увеличава и вероятността грешката да се натрупа.


Има голяма истерия, че чат моделите ще заменят търсачката на Гугъл. Но Chat GPT няма да замени търсенето и не там е добър, но ако му дадете един договор и го помолите да ви го разтълкува на човешки език, ще се справи чудесно.

В момента Гугъл предлага няколко статии при дадено търсене, докато чат интерфейс ще дава само един отговор и това крие рискове."

Снимки: ФС на Midjourney Official
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42