Пореден повод да зададем въпроса е отзвукът от едно писмо на началничката на РУО-София Ваня Кастрева до столичните училища с указания за "законосъобразно прилагане на процедурата по налагане на санкции на учениците".
В публичните реакции нямаше изненади. Синдикален лидер припомни "класическото" правило за моркова и тоягата, като обобщи, че тоягата била строшена, а само с морков нищо не ставало, наказанията и мерките са малко и слабо въздействащи, трудно се прилагат. Учители се оплакаха от практическата невъзможност да санкционират ученици за лошо поведение. Граждани се съгласиха, че в днешното училище няма ред и дисциплина, учениците се чувстват безнаказани, учителите нямат авторитет и т.н. Ако имаше и други мнения, те бяха по-малко и по-слабо чути.
За какво говори това преобладаващо мнение? Дали не е израз на неудовлетвореността на хората от качеството и резултатите от 12-годишното пребиваване на младежта в учебните заведения и на чувството за безпомощност и страх у учителите.
Имат ли реални основания гражданите и учителите за такива усещания? Къде са истинските дълбоки предпоставки за проблемното поведение на учениците (в повечето случаи) и с наказания ли може да се повиши авторитетът на учителите, да се въдвори ред и сигурност в учебните заведения?
Какви подходи и стъпки биха подобрили климата, отношенията и резултатите в средното училище?
Чуйте коментара на Златка Димитрова от екипа на сдружение "Образование България 2030" в рубриката "Всичко за образованието".
Снимка – Pixabay
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg