Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христос Кацанис или защо един грък написа книга за България?

Христос Кацанис с водещата на “Нашият ден“ Нина Цанева.
Снимка: БНР

Христос Кацанис е професионалист с дългогодишен опит в сферата на банките и капиталовите пазари. Заемал е висши ръководни длъжности в банки и компании за дялово участие във Великобритания, Франция, Гърция, България и останалите държави в Югоизточна Европа.

Бил е председател и член на бордове на директори на финансови институции в региона; член на Комитета по финансови пазари на Европейската банкова федерация, председател на Българска и Международна бизнес асоциация (BIBA), член на Борда на директорите Българска банкова асоциация и член на Български инвестиционен форум.

През цялата си професионална дейност в България се фокусира върху въпроси на корпоративното и инвестиционното банкиране, работейки по голям брой заеми, облигационни емисии, вписване във фондови борси на български и чуждестранни компании.

Автор е на книги и статии за финансовите пазари и за българската икономика, говори 8 езика. Той е и автор на книга за България, която е в обем над 700 страници. В момента тя е издадена само на гръцки език.

Книгата….

“Написах книгата, за да може средният грък да разбере повече неща за България, ако проявява интерес“, казва Кацанис в ефира на “Нашият ден“.

Според него балканските народи знаят много повече за това, което се случва в Лондон или Париж, отколкото за това, което става в София, Атина или в Букурещ. Казва, че написва книгата за гръцката общност именно, за да покажа какво е България.

В интервю за БНР авторът споделя, че е бил два пъти в страната ни по време на социализма, когато е усетил доброта и гостоприемство на местните хора.

След промените решава да види какво може да прави в новата обстановка в страната като банкер. Знае малко руски език, но постепенно научава и български.

Идва в България през 1992 г., а от 1994 г.  става част от управлението на първия клон на чуждестранна банка у нас. “Наистина беше невероятно преживяване. Бях много впечатлен от българските си колеги“, споделя Кацанис.

Впечатленията му от българската икономика по време на промените са, че тя е била много индустриализирана:

“В момента 60% от БВП са за сектора на услугите, индустрията е около 25% от икономиката, а останалото е земеделие. Сега България прилича много повече на Гърция, отколкото преди“.

Според него силните страни на нашата икономика са свързани с компютърните науки.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47