В следващия парламент се очаква да влязат пет политически формации, шестата е около 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание.
Това показва новото национално представително проучване на Изследователски център “Тренд” по поръчка на “24 часа” по-малко от два месеца преди поредните предсрочни парламентарни избори, предаде БГНЕС
От Младежкото обединение в БСП настояват решението за изключване на 14 души от партията да бъде преразгледано в най-кратки срокове.
Заседанието на 50-ия Конгрес на БСП наложи мярка "изключване" на 14 членове на БСП, сред тях 5 от Младежкото обединение.
“Едва ли такива действия могат да се отразят позитивно, защото такива скандали няма как да предизвикат нещо положително в избирателите на БСП. Ако видим електоралната тенденция от последните години, вървят надолу“, казва в ефира на “Нашият ден“ политологът Петър Чолаков.
“Когато нещата не вярват в една фирма, обикновено сменят директора на фирмата, но явно този принцип в БСП не важи“, посочва още той.
Според него при поведението на Корнелия Нинова не става дума за борба за идеи, става дума за борба за власт, защото сред 14-те човека, които бяха изгонени от БСП, е имало хора с най-различни оттенъци на лявото.
Новата “Левица“
“Тази нова “Левица“ всъщност е добре позната стара “Левица“. Това са лица, добре известни на българските избиратели. Същевременно те имат доста сериозен политически багаж, поизхабени са, така че не очаквам някакви чудеса от храброст“, посочва той.
Какво да очакваме от обединението на ДБ И ПП?
“Това обединение най-малкото ще бъде устойчиво до изборите, защото те са си направили сметката, че ако играят по-отделно имат по-малки шансове“, казва Чолаков.
Според него би трябвало санкциите по закона “Магнитски“ да имат негативен ефект върху партия ГЕРБ.
“Реформата в БСП е абсолютно необходима. В този смисъл борбата за власт, която цари там е борба от екзистенциален характер за самата партия, защото под ръководството на Корнелия Нинова партията върви устойчиво надолу“, казва политологът Борис Попиванов в ефира на “Нашият ден“ и акцентира:
“Нинова се опитва по едноличен начин, без диалог, да опитва едни и същи неща, които вече са водили до негативен резултат и да се надява, че следващият път резултатът ще бъде позитивен“.
Според него БСП се е свила като послания към различните групи и цялото общество и е останала в един много малък сегмент, който все повече се маргинализира:
“сякаш ръководството на партията съзнателно се дистанцира от своето добре познато през последните 30 години интелектуално ядро, самоизолира се от младите. Не бива да забравяме, че от изключените на конгреса една значителна част бяха ярки представители на младежкото обединение на партията. Самоизолира се от големите градове и някак се опитва да разчита единствено на определени консервативни нагласи в по-долните слоеве на обществото, което би могло да има известен електорален ефект, но не задава трайна перспектива, защото не позволява самата партия да бъде харесана и припозната от избиратели с други възгледи. Именно това е голямата криза, в която г-жа Нинова вкара БСП“.
Защо опитите за алтернатива вляво през годините не са успешни?
“Защото тези опити в последните 30 години продължават да страдат от синдрома на фигури, които от една страна, са напуснали БСП и претендират да бъдат негова алтернатива, от друга, постоянно гледат към БСП. По този начин те излъчват противоречиви послания към избирателите“, посочва Попиванов.
По думите му в случая с новата “Левица“ – от една страна има нещо ново и то се състои в това, че политически фигури и техните формации, които до този момент бяха в състояние на много лоши отношения по между си, разбраха, че единственият шанс да просъществуват в политиката е като бъдат заедно. От друга страна, това, което пропагандират в първите си стъпки, че има алтернатива не на БСП И на курса на Корнелия Нинова не е точно така. Подобно на Нинова те се обявяват за консерватори и подобно на нея се обявяват в едни по-неутрален курс към войната на Русия в Украйна .
Според Попиванов обединението между ДБ и ПП е върнало интригата за първото място на изборите. Независимо как точно стои разположението на тези две сили, от една страна ГЕРБ, от друга страна ПП и ДБ, на този етап не можем да кажем кой ще бъде сигурният победител“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg