Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Иван Тодоров, който е вдъхновен от човека

Снимка: личен архив

Едва на двадесет и две години, Иван Тодоров, художник и студент в Национална художествена академия, има зад гърба си десетки изложби и изяви и въпреки младостта си е продал почти всички картини, които е нарисувал.

Творческият му път започва в град Плевен, а неговият дядо го насърчава още от ранна детска възраст да рисува. Заради умението на дядо му да сътворява човешка фигура с лекота и само с няколко движения на молива, човекът се превръща в най-голямото вдъхновение за Иван. Неговият дух, съзнанието му, присъствието му в света, но най-вече върху платната.

Иван Тодоров завършва Художественото училище в Плевен със специалност живопис. Там започва и стремежът му към натрупване на практически и академични знания в живописта. Записва се като студент в НХА, отново със специалност живопис, обучавайки се в 50-то ателие при проф. Десислава Минчева и проф. Ивайло Мирчев, за които разказва с голямо уважение и благодарност.

В разговора за предаването "Какво се случва" Иван споделя, че за млади творци като него има място в България. Развълнуван е от възможностите, които се предлагат, но разказва и за труда, постоянството и усилията, необходими за постигане на творчески успехи. Говори за своите собствени пречки, за това как ги преодолява, за все по-силно напиращата нужда от изкуство в света и за добрината у децата, на които преподава. 

Най-развълнуван е за предстоящият си проект дипломна работа и защита, с които приключва четиригодишната му бакалавърска степен в НХА. Разказва за съчетанието на класическа живопис и съвременните средства, както и детайли за това какво можем да очакваме от проекта. 

Чуйте целия разговор с Иван Тодоров в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56