Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Иванов: Русия повярва на собствената си пропаганда

Ако Китай започне доставки на оръжия за Русия, войната ще премине в съвсем друга фаза

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинците ще проведат редица церемонии в своята опустошена от война страна в първата годишнина от руската инвазия.

Президентът Володимир Зеленски ги увери в победата, въпреки че са изправени пред заплахата от нови ракетни удари. Темата следи редакторът Елизабет Гогова: 

Точно преди година руският президент Владимир Путин стъписа света, като изпрати войски през границата - ход, смятан за наказание заради обръщането на Киев към Запада.

Днес се очаква пресконференция на президента Володимир Зеленски, а възпоменания ще се проведат в цялата страна.

„Всичко започна с желанието на Украйна да върви към Европа, а не към Русия. Засега Русия не показва нищо, с което да ги привлече. Ако Путин смята, че ракетите и бомбите са основание неговия империализъм да бъде възприеман в Европа?!“.

Това каза в интервю за БНР журналистът – Иво Иванов.

Според него бъдещето на Путин, депутинизацията на Русия, ще определи изхода от конфликта. Колкото по-бързо се случи това, толкова по-бързо ще имаме мир.

Той счита, че не по-рано от лятото може да се очаква раздвижване по фронта. В момента Русия показва една „примитива техника на воюване“.

„Засега Киев няма никакви намерения да се предава на Русия. Гласуването на общото събрание на ООН снощи беше интересно – резолюция за конфликта в Украйна, която горе-долу защитава Украйна и за нея гласуваха 141 държави, а 7 бяха против. Може да се проследи кои са те, те са най-верните сателити на Русия и на режими, обвързани с нея. 30 държави се въздържаха, сред които беше Китай“, посочва още Иванов в ефира на „Нашият ден“.

По думите му  войната върви по график:

„Ако трябва да обобщим статистиката от последния месец, украинската армия унищожава около един руски батальон на ден с прилежащата му техника, макар че техниката намалява, даже когато видим статистиката за унищожени танкове и бронетранспортьори, става ясно, че някъде е имало тежко сражение в тези пет направления, в които Русия се опитва да осъществи т. нар. „пролетно настъпление““.

„За съжаление войната продължава и в мащабната пропагандата, защото Русия, която започна тази война, повярва на собствената си пропаганда и сега ни залъгва и обяснява с пропагандни клишета, причината за това безумие“, казва още той.

Ще има ли ключова роля Китай?

„Ако съдим по плана, който е много пожелателен и не показва нещо съществено, да, той говори за суверенитет на държавите, но не говори в какви граници. Важното е, че Китай ще определи наистина хода на тази война. Ако Китай запази сегашната си позиция, Украйна има достатъчно време да си върне окупираните територии.

Ако Китай обаче започне доставки на оръжия за Русия, войната ще премине в съвсем друга фаза и тогава вече можем да говорим за глобален световен конфликт.

Според него китайската икономика няма нужда от затягане на конфликта.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22