Два от петте романа на младия руски писател и журналист Сергей Лебедев вече са преведени у нас и авторът им спечели много читатели. Писателят гостува в София, срещна се с тях на живо и отговори на многобройните въпроси, които естествено бяха свързани с войната. Още с първата си излязла у нас през 2020 книга "Предел на забравата" (превод и на двата романа Денис Коробко) Лебедев направи впечатление с писателското си майсторство за своите 28 години. Темата на романа му също изненадва – паметта и забравата за годните на съветските лагери в Далечния север, за които съвременното поколение млади хора почти не знае, не се е справило с тази травма и сякаш миналото остава затрупано под пепелта на времето. Книгата прави точно това – преработва това минало със средствата на високата литература и получава подобаващо признание. Преведена е на 15 езика, а у нас получава наградата на Съюза на преводачите.
Последният роман на Лебедев "Дебютант" също е отличен с номинации за две европейски награди – "Ангелус" и "Ян Михалски". В него писателят в известен смисъл продължава темата с разказ за днешна Русия, за злокобните експерименти с химически отрови, за тайните служби, за етиката в науката и служенето на злото през историята на учен, изобретил отровата "Дебютант". Не е трудно да свържем романа с отравянето на Сергей Скрипал с "Новичок". Авторът разказва в послеслова си към българския читател за това как този криминален случай е отключил написването на книгата. Този послеслов завършва с пост скриптум от 05.07.2022:
"Изминаха повече от четири месеца от онзи черен ден, 24 февруари 2022 година, когато Русия нападна Украйна открито и практически с всички сили на своята армия. Злото, което Русия беше отгледала в себе си, изведнъж стана явно, разкри се пред целия свят. Но това зло не се е родило за една нощ, не се е появило тук и сега. То зрее отдавна, още от времето на Чеченските войни, и оставя следи, отровни следи: отравянето на семейство Скрипал в Солсбъри през 2018 година, отравянето на опозиционера Алексей Навални през 2020 бяха някои от тях. Самата атмосфера в страната се оказа отровена: с лъжи и страх. И разбира се, с омраза към Украйна и към Запада, която беше – и продължава да бъде – усърдно раздухвана от държавните медии.
След като не срещна никаква вътрешна съпротива, режимът на Путин се реши на по-голяма война, която се води на същата земя като Втората световна някога. Той се реши да извърши още едно престъпление, защото предишните, както малки, така и големи, останаха безнаказани."
Прочетете книгите на Сергей Лебедев.
Снимка – изд. Кръг
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg