Иновативна платформа развива нови образователни практики в полза на приобщаващото образование. Тя обединява родители, учители, деца и специалисти на едно място. Безплатните ресурси и статии дават възможност за обмяна на опит и добри практики.
"Идеята ни беше да създадем онлайн платформа, такова виртуално пространство, където още с влизането всеки да може да намери това, което търси и му трябва, за да бъде приобщаването в училище и извън него по-лесно. С времето то се превърна в платформа за споделяне на добри практики, за което сме много благодарни на учители и специалисти, които споделят опита си."
Това казва в интервю за БНР Ива Бонева, социален педагог и изпълнителен директор на Сдружение "ЕЛА“. Тя допълва, че платформата предлага ресурс за социално-емоционално учене, както и за конкретни техники и инструменти в клас.
Емоциометърът представлява табло, което е разделено на четири квадранта, в които всяко дете, като влезе в класната стая, може да отбележи как се чувства. Тази своеобразна игра помага на децата да се научат да разпознават, категоризират и владеят собствените си емоции.
Децата много по-лесно постигат академични успехи, общуват пълноценно със съучениците си и създават трайни приятелства, но едновременно с това успяват да разпознаят чуждите емоции и да покажат емпатия. С напредването на технологиите знанията са на един клик разстояние. Ролята на училището е да ги научи да учат, да взаимодействат със себе си, да им помогне да пораснат отговорни граждани. Да могат да отсяват информацията, до която имат достъп, и да мислят логически и критично, смята Бонева.
Иновативна платформа priobshti.se дава много техники, идеи, примери как това да се случва. Моделът "Едно училище за всички" предлага варианти за изграждане на приобщаваща училищна среда, която да откликне на многообразните нужди на своите ученици и учители.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg