В последните дни в българското медийно пространство се появи информация, че етеричните масла ще бъдат подложени на европейска регулация, която или ще ги забрани, или ще задължи производителите на продукти с такъв вид масла да им поставят специални обозначителни етикети.
Каква е съдбата на символа на България?
По темата за БНР беше изпратена позиция от Европейската комисия, ето каква е тя:
“ЕК знае за критиките срещу предстоящите актуализирани химически правила, отправени от производителите на етерични масла. Не е вярно, че Европейският съюз възнамерява да забрани етеричните масла, включително розовото масло. Важно е да се уточни, че всъщност етеричните масла вече са определени като „химически вещества„ и са регулирани като такива в действащото европейско законодателство. Определянето на химично вещество само по себе си не води до никакви ограничения, то е само отправната точка на оценка за възможните рискове и предпазни мерки. Като част от текущото разглеждане на европейското законодателство Комисията не възнамерява да промени това определение, нито да започне да изисква анализ на всяка молекула в етеричните масла. Като цяло преразглежданите правила ще спомогнат за по-доброто идентифициране на опасните свойства на химичните вещества и за по-доброто управление на свързаните с тях рискове, когато е необходимо. Текущото преразглеждане на регламент относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали, не включва обаче никакъв план за забрана на етеричните масла като розовото масло.“
Може ли розовото масло да бъде токсично?
“До момента не е имало случай на опасение, че розовото масло може да е токсично, тъй като българското розово масло е сложен натурален продукт, който е невъзможно да се получи по синтетичен начин. То съдържа над 300 съединения и има богата фармакологична активност, доказана от български и чужди учени“.
Това каза за БНР доц. д-р Ганка Баева, директор на Института по розата и етеричномаслените култури, гр. Казанлък.
“Розовото масло се получава чрез водно-парна дестилация. Това е метод, създаден преди стотици години, които е напълно екологичен и безопасен за здравето на хората. Единственият реагент, който присъства, е водата. Производството на етерично масло не може да се приравни с това на химическите субстанции. Класифицирането на розовото масло и всички други етерични масла не като натурален продукт, а като химичен, веднага ще рефлектира, както върху парфюмерийната, така и върху фармацевтичната промишленост. Ще се наложат ограничения и изисквания, които ще доведат до скок в себестойността и оттам до трудности с реализацията на пазара. Това ще има негативни последици, както за хората, така и за бранша“, посочва още тя и подчертава:
“До момента поне в института не ни е известно нещо, което да е вредно за хората в съставките на розовото масло. За нас розовото масло е абсолютно безвредно“.
Смес ли е розовото масло?
“Смятам, че не може да е смес. Това е сложен натурален продукт, който съдържа в себе си около 30 съставки, но не може подробно да кажем какви са те. За нас то не е вредно за хората и за промишлеността, в местата, в които се използва“, казва още доц. Баева и посочва, че до този момент не са установили странични ефекти от употребата му.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Позиция на българската държава…
“На практика за това, което желаят да се промени в регламента относно етикетирането, ще изразим становище, че искаме да касае само такива, получени по химичен път масла, а естествените, използвани от хилядолетия и в медицината, и в аромотерапията, и като успокоителни, са абсолютно безвредни“.
Това каза в интервю за БНР Тодор Джиков, зам.-министър на земеделието.
“Още повече, че има и регламенти в Европейския съюз в момента, които определят маслата като хранителни добавки, така че самите регламенти ще се бият на европейско ниво. По този въпрос няма коментар, нашата държава няма да дава заден вход. Не е необходимо да се преекспонира проблемът обаче и да се плашат земеделските производители“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.
Ясно е, че се намираме в предизборна ситуация, ясно е, че някои си позволяват лукса да използват това в предизборни планове, но българските производители на етерични масла, производителите на розово масло, трябва да са спокойни – България ясно и категорично изрази официално позиция, че иска да остане регламентът специално за етеричните масла, добити по естествен път, регламентирано както е било до момента“, посочва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg