Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При обединението ПП-ДБ имаме много чувствителен електорат

Антони Герасимов: В момента ГЕРБ са една от най-стабилните партии

Нещата при ДПС са добре изчислени

Антони Герасимов
Снимка: Facebook/ Антони Герасимов

Пет са сигурните политически формации в следващия парламент, а три други са малко под 4-процентовата бариера за влизане в Народното събрание. Това е основният извод от проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч".

Нагласите на избирателите на старта на кампанията сочат паритет между коалициите ПП-ДБ (26.4%) и ГЕРБ-СДС (25.2%). Обединението между ПП и ДБ им носи символична начална преднина пред основния опонент ГЕРБ, но остава под сумарния им резултат от октомврийския вот. При очертаващата се ниска избирателна активност и в зависимост от кампанията, е възможно сравнително малък брой гласове да променят съществено тази дистанция във всяка от двете посоки, посочват от агенцията.

Можем ли да очакваме изненади?

“При “Възражданe“ профилът е ясен – антисистемност, произточно поведение, не виждане на проблем в това, че Русия в момента се намира в Украйна, антиевро, анти всичко, което идва от Запад. Там нещата са доста лесни“.

Това каза пред БНР политологът Антони Герасимов.

“Основата на този вид формация винаги е анти, винаги се търси нещо негативно, винаги се търси външният враг. Може би това произтича и от схващането за форма на държавно управление, която те изповядват. Този тип формации винаги вървят към някакъв изолационизъм и се хранят от анти настроенията“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Според него основната цел на една партия у нас е да увеличи електоралната си подкрепа, а не да свърши някаква работа.

“Сякаш при БСП остава само твърдото ядро на избирателите и това започва да си личи от радикализираните послания на партията, опитвайки се да върнат точно този конвертируем вот, който ще отиде към “Възраждане“.

“Не казвам, че ще изчезнат като партия, но със сигурност подобно свиване е от голямо значение. Никоя друга партия, която е била толкова стабилна, не се е свила толкова бързо за последните пет-шест години“, казва още политологът.

Той посочва още, че от практиката до момента знаем, че нещата при ДПС са добре изчислени. Според него те знаят с какво разполагат като електорат и хвърлят изключително голям ресурс в кампания.

Според него щом включването на Делян Пеевски в списъка “Магнитски“ не пречи той отново да участва в листите, означава, че партията много добре си знае електората.

По думите му при СДС-ГЕРБ също има твърд електорат. Виждаме, че за разлика от другата партия, която е фундаментална за българския политически живот – БСП, има тежък спад, а ГЕРБ няма такъв. Те имат едно бетонирано ядро и може би в момента са една от най-стабилните партии, която няма перспективата да се изкачва нагоре и или да слиза надолу.

Според него вкарването на Владислав Горанов в списъка “Магнитски“ може да доведе до минимални щети върху хора, които са се колебали.

“При обединението между ПП и ДБ става въпрос за един изключително чувствителен електорат. Нормално е да има изпадане на избиратели, когато има вливане на две листи в една.

ПП не е малка партия, ДП пък е формирование от три партии, практиката с гражданските квоти е много симпатична, много я харесвам, но вече стават твърде много хора, които трябва да бъдат наредени“, посочва още политологът в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45