Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

доц. д-р Цвета Маркова
Снимка: личен архив

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. 

Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова, първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за дейността и администрацията, представлявала е Република България в Съвета за сигурност на НАТО и ЕС от 2002 до 2012 г., окръжен и районен съдия (Варна), адвокат. 

"Разрешение за достъп до класифицирана информация се издава на всички служители или работещи по трудови правоотношения, на които се налага да имат достъп до класифицирана информация. Най-общо, това са служители на службите за сигурност и службите за обществен ред – служба Военно разузнаване, ДА "Разузнаване", ДАНС, ДА "Технически операции", МВР, МВнР, много други органи и служби, чиято работа предполага достъп до класифицирана информация. Ива такива служители и звена и в други ведомства и органи на местно самоуправление. Този процес на проучване на лицата обхваща десетки хиляди българи. 

Член 39 от Закона за защита на класифицираната информация изброява изчерпателно един кръг от лица, сред които са всички народни представители, всички министри и зам.-министри, всички съдии, прокурори, следователи, членовете на ВСС, на Инспектората, вкл. и адвокатите, които се явяват като защитници на лицата в наказателния или в административния процес. Те не подлежат на проверка. 

Какви документи трябва да попълва лицето за проучване, облекчена ли е вече процедурата и колко трае; От какъв характер са въпросите; На какви условия трябва да отговарят лицата, които подлежат на проучване; В какви случаи може да се получи отказ до достъп до класифицирана информация; Защо се отнема разрешение за достъп до класифицирана информация; Как се обжалва отнемането; Как се съхраняват административните преписки, които съдържат класифицирана информация; Интересни аспекти от дейността на Държавната комисия за сигурността на информацията – споразумения с други държави – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29